Fen bilimleri dersi öğretim programı kazanımlarının 21.yy becerileri açısından incelenmesi
Examination of science curriculum outcomes in terms of 21st century skills
- Tez No: 811432
- Danışmanlar: PROF. DR. SERHAT ARSEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Araştırmanın amacı: 2018 yılı ortaokul fen bilimleri dersi öğretim programında yer alan kazanımları 21. yüzyıl becerileri açısından incelemektir. Bu amaç doğrultusunda; 2018 yılı ortaokul fen bilimleri dersi öğretim programı kazanımlarında 21. yüzyıl becerilerine yer verilme durumu ortaya çıkarılmıştır. Araştırmanın modeli betimsel, yöntemi karma olarak desenlenmiştir. Fen bilimleri öğretim programı kazanımları 21. yüzyıl becerileri açısından değerlendirilirken nitel araştırma yöntemlerinden doküman incelemesi kullanılmıştır.Bu araştırmanın dokümanı olarak fen bilimleri dersi öğretim programı belirlemiştir. Araştırmanın nicel boyutunda ise Partnership for 21 Century Skills (P21) sınıflandırmasını dikkate alınmıştır. Oluşturulan rubrik ile öğretim programı kazanımları 21. yüzyıl becerilerine sahip olma açısından değerlendirilerek puanlanmıştır. Neticede 2018 ortaokul fen bilimleri dersi öğretim programı kazanımlarının (5, 6, 7 ve 8. sınıf) tamamı incelenmiştir. Bu sayede kazanımların hangi 21.yy becerilerini içerdiği, hangi 21.yy becerilerini içermediği ve içerdiği 21.yy becerilerinin kazanımlara ne oranda dengeli ve düzenli dağıtıldığı ortaya çıkarılmıştır. Öğretim programında yer verilen 21. yüzyıl becerilerini incelemek amacıyla oluşturduğumuz rubriğin geçerliliğini sağlamak için uzman kişilerin görüşleri alınarak rubrik geçerliliği sağlanmıştır. Doküman analizi sonuçlarına göre: Fen bilimleri dersi öğretim programı kazanımlarında en fazla yer alan beceriler sırasıyla: Öğrenme ve yenilenme becerileri (yaratıcılık ve yenilenme, eleştirel düşünme ve problem çözme, iletişim ve işbirliği) iken daha sonra yer verilen beceriler ise bilgi, medya ve teknoloji okuryazarlığı becerileri(bilgi okuryazarlığı, medya okuryazarlığı, bilgi ve iletişim teknolojileri (ıct) okur-yazarlığı) en az yer verilen beceriler ise yaşam ve kariyer becerileri (esneklik ve uyum, girişimcilik ve öz-yönelim, sosyal ve kültürlerarası beceriler, üretkenlik ve sorumluluk, liderlik ve sorumluluk)becerileri olmuştur. Bu araştırma ile 2018 yılında güncellenen fen bilimleri dersi öğretim programında yer alan kazanımlarda 21.yy becerilerine yeterince yer verilmediği, 21.yy becerilerine yer verilen kazanımlarda ise becerilerin kazanımlara dengeli ve düzenli bir şekilde dağıtılmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Bu durumun öğretim programının genel amaçlarına, özel amaçlarına ve perspektiflerine uyumlu olmadığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the 2018 secondary school science course curriculum learning outcomes in terms of 21st century skills. In accordance with this purpose; it has been revealed that how 2018 secondary school science curriculum learning outcomes include 21st century skills. The model of the research is descriptive and the method is mixed. While examining the science course curriculum acquisitions in terms of 21st century skills, document analysis, one of the qualitative research methods,was used. The researcher determined the science course curriculum as the document of this study. In the quantitative dimension of the research, the Partnership for 21st Century Skills (P21) classification was taken into account. With the rubric created by the researcher, the curriculum learning outcomes were evaluated and scored in terms of having 21st century skills. As a result, all of the 2018 secondary school science curriculum outcomes (5.6.7. and 8th grade) were examined. In this way, it has been revealed which 21st century skills the learning outcomes contain , which 21st century skills they do not and to what extent the 21st century skills it contains are distributed in a balanced and regular manner to the outcomes. In order to ensure the validity and reliability of the rubric that we created to examine the 21st century skills included in the curriculum, the rubric reliability was ensured by taking the opinions of experts. According to the document analysis, while the skills that are mostly included in the science curriculum are learning and renewal skills(creativity and innovation, critical thinking and problem solving, communication and collaboration), the skills that are least included are information, media and technology skills(information literacy, media literacy, information and communication technology literacy), and life and career skills(resilience and adaptability, entrepreneurship and self-direction, social and intercultural skills, productivity and responsibility, leadership and responsibility). With this research, it has been concluded that 21st century skills are not sufficiently included in the acquisitions in the science curriculum updated in 2018, and that the skills are not distributed in a balanced and regular way in the acquisitions that include 21st century skills. It reveals that this situation is not compatible with the general objectives, specific objectives and perspectives of the curriculum.