Vekâlet savaşları ve siber güvenlik
Proxy wars and cyber security
  1. Tez No: 825323
  2. Yazar: MÜMİN TEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ASKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bölge Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Uluslar arası ortamın anarşik yapısı tarafların birbirleri ile olan ilişkilerinde güç kullanımı veya güce sahip olmayı yada sahip olunan gücü arttırmayı zorunluluk haline getirmiştir. Çünkü uluslararası ilişkilerde taraflar arasında, genel kabul görmüş kesin kararların alınması çıkar çatışmalarından dolayı imkansız olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu durum uluslararası ilişkilerde tarafların karşı taraf veya tarafları etkilemek ve çıkarları doğrultusunda hareket etmelerini sağlamak için bir baskı veya caydırıcılık aracı olarak kullanılmasının gerekliliğini ön plana çıkarmaktadır. Tarihi süreçte; ülkeler arasında çıkan anlaşmazlıkların çözümünde, ilk baskı aracı olarak kabul edilen silahlı güç (ordu) önem arz etmekteydi. Nüfus oranının fazlalığı, ordunun kalabalık ve kullanılan silahların üstünlüğü ciddi bir caydırıcılık aracı olarak kullanılmaktaydı. Fakat yakın tarihte ve günümüzde, teknolojik gelişmeler, konveksiyonel silahların yıkım gücünün fazlalığı, toplumsal baskının artması, ulusüstü örgüt ve kuruluşların kurulması ile taraflar arasındaki çıkar çatışmalarında konveksiyonel ordular öncelik sıralaması yitirmiştir. Bunun yerine daha az maliyetli, sivil toplum örgütleri, özel askeri şirketler, paralı askerler, terör örgütleri, siber saldırılar ... vs yöntemler almıştır. Bu argümanların kullanımı ile güç kavramında ve gücün kullanım literatürüne Vekalet Savaşları olarak isimlendirilen yeni bir kavram yerini almıştır. Vekalet savaşları uluslararası alanda, çıkar çatışmalarında tarafların askeri güç kullanımının meydana getirebileceği sonuçlardan korunmak için uluslararası kuralların dışında kalan argümanları kendi çıkarları için kullanmaları neticesinde ortaya çıkmıştır. Vekalet Savaşlarının; Özel Askeri Birlikler, Paralı Askerler, Terör grupları, Sivil Toplum Kuruluşları, yerel güçler gibi argümanların varlığının yanında, günümüzde özellikle teknolojik gelişmeler neticesinde bilgiye ulaşım ve bilginin yayılım hızının artması sonucunda oluşturulabilen toplumsal baskı ortamı Siber Saldırıların kapsamının genişliği ve diğer argümanlara göre daha düşük maliyet ve yüksek etkisi kullanışlılığını tercih edilmesini arttırmaktadır. Taraflar arasında siber saldırı, siber suç, siber uzay argümanlarının sıkça tercih edilmesi beraberinde, bilgi güvenliği ve doğruluğunun sağlanması ayrıca karşı harekat kabiliyetinin sağlanması için Siber Güvenlik kavramının ortaya çıkmasına ve gelişmesine neden olmuştur. Çalışma kapsamında Vekalet Savaşlarının ortayı çıkışı ve kullanılışı, bununla birlikte siber saldırı, siber suç ve siber uzay kavramların ile birlikte gelişen Siber Güvenlik kavramının önemi üzerinde durularak kavramları genel bir bakış açısı oluşturulmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
The anarchic structure of the international environment has made it a necessity to use force or to have poweror to increase the power in the in the relations of the parties with each other. Because in international relations, it is impossible to take generally accepted final decisions between the parties due to conflicts of interest. This situation highlights the necessity of using the parties as a pressure or deterrent tool in international relations to influence the other party or parties and to enable them to actin line with their interests. In the histarical pracess; The armed force (army), which was accepted as the first means of pressure, was importand in the resolution of conflicts between countries. The hing population rate, the large number of the army and the superiority of the weapons used were used as a serious deterrent. However, i recent history and today, convectional armies hav lost theirpriority in conflicts of interest between the parties due to technological developments, the excess of destructive power of convectional weapons, teh increase in social pressure, the establishmend of supranational organizations and institutions. Instead, less costly non-governmental organizations, private military companies, mercenaries, terrorist organizations, cyber attacks … etc. Methods have beea used. With the use of these arguments, a new concept called Proxy Wars has taken its place in the concept called Proxy Wars has taken its plac in the concept of power and the literatüre on the use of power. Proxy wars have emerged inthe international arena as a resultof the parties' use of arguments outside the international rules for their own interrests in order to protecet themselves foram the consequences of the use of militaray forc in conflicts f intererst. Rroxy Wars; In additionto the existence of arguments such as Private Militaray Units, Mercenaries, Terrorit groups, Non-Güvernmental Organizations, Local Powers, the social pressure environment that can be created as a result of the increase in the speed of information Access and dissemination, especially as a result of technological developments, the wide scope of cyber attacks and lower cost and cost compared to other argüments. Its high effect increases is usefulness. The frequent preference of cyber attack, cyber crime and cyber space arguments among the parties has led to the emergence and development of the concept of Cyber Security in orderto ensure information security and accuracy, as well as to provide counter-action capability. Within the scope of the study, the emergence and use of Proxy Wars, as well as the importance of the concept of Cyber Security, which develops together with the concepts of cyber attack, cyber crime and cyber space, will be tried to create a general perspective on the concepts.