Algılanan örgütsel desteğin duygusal bağlılık üzerindeki etkisinde iş güvencesizliğinin aracı rolü: Havacılık sektöründe bir araştırma
The mediator role of job insecurity in the effect of perceived organizational support on affective commitment: A research in the aviation sector
- Tez No: 825322
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SARP GÜNERİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Havacılık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu araştırmanın amacı, algılanan örgütsel desteğin duygusal bağlılık üzerindeki etkisinde iş güvencesizliğinin aracı rolünü incelemektir. Çalışmada algılanan örgütsel destek, duygusal bağlılık ile iş güvencesizliği kavramları ve bu değişkenler arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Araştırma modeli ve varsayımlar, değişkenler arasındaki ilişkiyi incelemek için oluşturulmuştur. Oluşturulan hipotezlerin test edilmesi için araştırma Türkiye'nin Ankara, İstanbul ve Erzincan illerinde havacılık sektöründe faaliyet gösteren bir işletmenin 294 çalışanı ile gerçekleştirilmiştir. Çalışanlara çevrimiçi anket formuyla yöneltilen sorulardan veriler elde edilmiştir. Anket çalışmasında toplanan bu veriler SPSS 23 ve AMOS 23 istatistik programları kullanılarak analiz edilmiştir. İstatistiksel analizler sonucunda algılanan örgütsel desteğin duygusal bağlılık üzerinde anlamlı ve pozitif bir etkisi bulunurken; iş güvencesizliği algısı üzerinde anlamlı ve negatif bir etkisi bulunmuştur. Aynı zamanda iş güvencesizliği algısının duygusal bağlılık üzerinde anlamlı ve negatif bir etkisi olduğu ve algılanan örgütsel desteğin duygusal bağlılık üzerinde iş güvencesizliği aracılığı ile aktarılan dolaylı bir etkisinin olduğu tespit edilmiştir. Sonuç bölümünde ise bu bulgular ışığında yorum ve değerlendirmeler yapılarak önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the mediating role of job insecurity in the relationship between perceived organizational support and affective commitment. The research examines the concepts of perceived organizational support, affective commitment, and job insecurity and their interconnections. A research model and corresponding hypotheses were developed to analyze the associations among these variables. The study was conducted among 294 employees of an aviation company operating in Ankara, Istanbul and Erzincan provinces in Turkey. Data were collected through an online survey questionnaire administered to the participants. The collected data were analyzed using the statistical software programs SPSS 23 and AMOS 23. The statistical analyses revealed a significant and positive effect of perceived organizational support on affective commitment, while job insecurity perception had a significant and negative effect. Moreover, the findings indicated that job insecurity perception negatively impacted affective commitment, and perceived organizational support exerted an indirect effect on affective commitment through job insecurity. The implications of these results are discussed, providing valuable insights for organizations operating in the aviation sector.