طراحی مجتمع ورزشی مراغه
Maragheh spor kompleksi tasarımı
  1. Tez No: 825339
  2. Yazar: ÜMİT AKAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ASGER ADİBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Farsça
  9. Üniversite: Islamic Azad University
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık, Planlama ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 268
Özet
Günümüzde spor kategorisine ve ona olan ilgi ve özene her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyulmaktadır.Toplumların makineleşmesi ve günlük insan faaliyetlerinde gerekli hareketlerin olmayışı günümüzde insanları spora yöneltmektedir.Öte yandan günümüzde spor merkezleri ve bunların Kişi başına düşen nüfus ülkelerin gelişmişliğinin göstergeleri arasında sayılmaktadır.Toplumumuzda kentleşmenin yaygınlaşması, günlük yaşamda arabanın yer değiştirmesi ve ülkenin yaş piramidinde gençlerin boş zamanlarıyla ilgilenme ihtiyacı ve refahlarının artması Yetenekleri ve kişi başına düşen ciddi spor sıkıntısı, küçük şehirler de dahil olmak üzere bu konunun ele alınması gerektiğini, diğer şehirlere göre daha fazla eksiklik yaşadıklarını, ayrıca bölgesel yaklaşımlarını ve etki alanlarını da açıkça ortaya koyuyor. şehirlere ve köylere ve çevredeki küçük kasabalara geleneksel hizmet verilmesinin yanı sıra büyük şehirlerden adem-i merkeziyet politikası da planın olumlu hedefleri arasında yer alıyor. Seçilen Maragheh şehri, ilin Tebriz'den sonra ikinci en önemli şehri olan tarihi ve coğrafi önemi ve ayrıca beden eğitimi teşkilatının spor köyü kurma yaklaşımı nedeniyle Maragheh'in tercih edilmesinin diğer nedenlerinden biridir. bu şehir. Tebriz-Marageh yolundan şehrin girişinde yer alan alan, mevcut standartlar ve ileriye dönük yaklaşımlar doğrultusunda yaklaşık 45 hektar alana sahip ve 80 hektara kadar genişleme imkanı olan bir oyun alanı olarak değerlendirildi. 25.000 kişilik stadyum, 40.000 kişiye genişletilme imkanı ve çok amaçlı salon ve havuz uluslararası standartlara uygun olarak tasarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, the category of sports and attention and attention to it is more necessary than ever before. The mechanization of societies and the lack of necessary movement in daily human activities lead people more towards sports. On the other hand, today, sports centers and their per capita are considered among the indicators of countries' development. In our society, the expansion of urbanization, replacement of the car in daily life and the youth of the country's age pyramid and the need to deal with their leisure time and the flourishing of their talents, as well as the severe shortage of sports per capita, make it clear in advance the need to deal with this issue, including small cities. They suffer from more shortages than other cities, also the regional approach and sphere of influence of these cities and traditional service to the village and smaller towns around, as well as the policy of decentralization from the big cities are among the positive goals of the plan. Maragheh city was chosen due to its historical and geographical importance, which is the second most important city after Tabriz in the province, and also the approach of the physical education organization to build a sports village in this city. The site at the entrance of the city from the Tabriz-Maragheh road is considered as a playing field with an area of approximately 45 hectares and with the possibility of expansion up to 80 hectares, according to the existing standards and forward-looking approaches, a 25,000-person stadium with the possibility of expansion up to 40,000 people and a multi-purpose hall. And the pool has been designed according to international standards.