„Übersetzungs- und Zensurgeschichte der TürkeiVon der zweiten Hälfte des 19. Jahrhunderts bis 2012Mit Schwerpunkt auf der österreichischen Kultur und Literatur'
Avusturya Kültürü ve Edebiyatı Bağlamında 1850- 2012 Arası Türkiye'de Çeviri ve Sansür Tarihinin İncelenmesi
- Tez No: 825340
- Danışmanlar: PROF. DR. NORBERT BACHLEITNER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, Karşılaştırmalı Edebiyat, German Linguistics and Literature, Comparative Literature
- Yıl: 2013
- Dil: Almanca
- Üniversite: Universität Wien
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Edebiyat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 321
Özet
Bu çalışma, Türkiye ile Avusturya arasındaki edebiyat bağlamındaki ülkeler arası ilişkileri araştırmaktadır. Çeviri ve sansür mekanizmalarının özel koşulları ve gelişimi ile 19. Yüzyıldan 2012'ye kadar Türkiye'de sansürlenen Avusturya yayınlarını incelemektedir. Osmanlı İmparatorluğu'nun Alman ve Avusturya kültürüne karşı ölçülü konumu, ilgisizliği ve istikrarlı mesafesi; Türkiye'nin Avusturya edebiyatıyla ilk doğrudan karşılaşması ve Tercüme Bürosu ve Tercüme Dergisi'nin tarihsel önemini sistematik olarak incelemektedir. Bu çalışma ile hedeflenen: Hangi eserlerin tercüme edilmiş olduğu, eserlerin kimler tarafından ve hangi tarihte tercüme edilmiş olduğu gibi sorulara yanıtlar almaktır.
Özet (Çeviri)
This study aims at depicting the literary relationship between Turkey and Austria; the specific terms and development of translation and censorship mechanisms, as well as censored and banned Austrian publications in Turkey from 19th Century to 2012. The restrained position, disinterest and stable distance of the Ottoman Empire towards German and Austrian culture; the first direct encounter of Turkey with Austrian literature and the meanings of Tercüme Bürosu (translation agency) and Tercüme Dergisi (Journal for translation) are systematically studied. This study pursues the following questions: which works were translated. Who translated their works, and when?