'Herkes yaratıldığı şeye müyesser olur' hadisinin incelenmesi
An examination of the hadith that 'Everyone is accessible to what he was created for'
- Tez No: 825364
- Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET KARAPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
İnsanoğlu, hayatı boyunca çaba göstermekle işlerini idame etmiştir. Fakat bazı olayların dahli olmadan gerçekleştiğini fark ettiğinden itibaren buna bir anlam vermeye ve çabasının sonuca olan etkisini kavramaya gayret etmiştir. Bu durum İslam'ın ilk muhatapları olan ashab döneminde de cereyan etmiştir. Küllün müyesserün hadisi buna bir örnek teşkil etmektedir. Söz konusu çalışma öncelikle hadisi sened ve metin açısından tahlil etmektedir. Sened açısından ravilerin durumu başta olmak üzere ittisali hakkındaki değerlendirmeler aktarılmıştır. Metnin her parçası hakkında öz bilgilerin derlenmesine gayret edilmiştir. Bu rivayet yaratılışa, karaktere ve sosyal işlentiye yakından temas etmektedir. Son bölüm İslam tarihinde genel kabul görmüş ekollerin hadis hakkındaki değerlendirmelerini ihtiva etmektedir. Belki de kiminin hadisi yorumladığını, kiminin kendi yorumunu hadis ile bağdaştırdığını söylemek mümkün olacaktır. Nitekim bir rivayetin ne kadar geniş bir anlam derinliğinde olduğu görülecektir.
Özet (Çeviri)
Human has worked its way through its life. But he realized that some events happened without his control. Then he tried to make sense of it. He tried to grasp the effect that emerged with his effort. This situation also emerged in the period of the Companions, who were the first interlocutors of Islam. The hadith of kullun muyesserun is an example of this. This study primarily analyzes the hadith in terms of sanad and text. In terms of sanad, first the status of the narrators and then the evaluations about the connection (ittisal) were conveyed. Efforts have been made to compile concise information about each part of the text. This narrative touches on creation, character, and social fabrication. In the last part, there are evaluations about the ecole of hadith, which is generally accepted in the history of Islam. Some people interpreted the hadith. some people associated his interpretation with hadith. As a matter of fact, it will be seen how deep a narrative is.