Çağdaş dönemde İslam'da kadının statüsü ve hakları meselesi
The issue of women's status and rights in İslam in the contemporary period
  1. Tez No: 825365
  2. Yazar: NAZİRE BAĞCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÜNVERDİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
İslâm'da kadının statüsü çağdaş dönemde üzerinde çokça manipülatif söylemlerin dile getirildiği bir konu olmuştur. Kadın konusu üzerinden İslâm dininin eleştirilmesi bu çalışmanın yapılmasını gerekli hale getirmiştir. İslâm'dan önceki din ve toplumlarda kadın sosyokültürel sebeplerden dolayı sosyal, ekonomik, siyasi vb. alanlarda çoğunlukla erkeğin gerisinde ve ikinci planda kalmıştır. Bu çalışma İslâm'dan önce ve sonra kadının konumunu, İslâm'ın klasik döneminde kadınla alakalı kelâmi mevzuları ve çağdaş dönemde İslâm'da kadının statüsü ile alakalı İslâm düşünürlerinin görüşlerini belge analizi yöntemi ile ele almıştır. Bu çalışmanın neticesinde İslâm karşıtlarının İslâm'ın kadını aşağıladığı, eşit tutmadığı, kadına değer vermediği tarzındaki rölatif ve sansasyonel yaklaşımlarının gerçeği yansıtmadığına dair çağdaş düşünürlerin fikirlerinden yararlanılmıştır. Eleştiriye maruz kalan kadın aleyhine gelen bazı rivayetlerin İslâm'ın mesajına aykırı olması ve Hz. Peygamber'in tebliğ metoduyla da bağdaşmaması onların uydurma olduğuna veya yanlış algılandığına işaret ettiği sonucuna varılmıştır. Tenkide maruz kalan Kur'ân-ı Kerîm ayetlerinin ise bazılarının tarihsel bağlam ve toplumun yaşadığı ortamdan etkilenerek yorumlanmış olabileceği fikrine ulaşılmış ve ayetlerdeki hikmetler ortaya konmaya çalışılmıştır. İslâm ile birlikte kadına fıtratına uygun olarak özgürlük ve haklar verildiği görülmüştür. İslâm toplumlarında kadına karşı uygulanan olumsuz davranışların ataerkil toplum yapısından, İsrâiliyat kökenli bazı rivayetler ve eski inanç, örf, adet, geleneklerden kaynaklı olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The status of women in Islam has been a subject on which many manipulative discourses have been expressed in the contemporary period. Criticizing the religion of Islam through the subject of women has made it necessary to conduct this study. In religions and societies prior to Islam, women were often left behind men in social, economic, political, etc. areas due to sociocultural reasons. This study examines the position of women before and after Islam, the theological issues related to women in the classical period of Islam, and the views of Islamic thinkers on the status of women in Islam in the contemporary period through document analysis. As a result of this study, the ideas of contemporary thinkers have been utilized to prove that the relative and sensationalist approaches of the opponents of Islam that Islam humiliates women, does not hold them equal, and does not value women do not reflect the truth. It was concluded that the fact that some of the narrations against women who were subjected to criticism were contrary to the message of Islam and incompatible with the Prophet's method of notification indicated that they were fabricated or misperceived. It is concluded that some of the verses of the Holy Qur'an that are subjected to criticism may have been interpreted under the influence of the historical context and the environment in which the society lived, and the wisdom in the verses is tried to be revealed. With Islam, it has been seen that women were given freedom and rights in accordance with their nature. It has been seen that the negative behaviors against women in Islamic societies stem from the patriarchal social structure, some narrations of Israelite origin and old beliefs, customs and traditions.