Development of gold/gold sulfide nanoparticles for photothermal and photodynamic therapy
Fototerapi ve nitrik oksit gaz terapi için altın/altın sülfür nanoparçacıklarının geliştirilmesi
- Tez No: 825387
 - Danışmanlar: PROF. DR. HAVVA YAĞCI ACAR
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Kimya, Chemistry
 - Yıl: 2023
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Koç Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 64
Özet
Kanser ölüm oranı yüksek bir hastalıktır. Yüksek özgüllük ve etkinliğe sahip alternatif veya destekleyici tedavilere acil ihtiyaç vardır. Işık bazlı terapiler iyi bir lokalize tedavi sunar ve tedaviye aç/kapa yöntemi getirir. Fototermal tedavide nanoparçacık, nanoparçacık tarafından emilen ve çevredeki dokuda hasara neden olacak şekilde ısıya dönüşen belli bir dalga boyundaki ışık kayanı (LED ya da laser) ışınlanır. Fotodinamik terapide (PDT), genellikle organik bir molekül olan ışınlanmış fotosensitizer, apoptoz, DNA hasarı ve hücre ölümüne neden olan reaktif oksijen türleri (ROS) üretir. PDT klinikte baş-boyun kanseri gibi spesifik kanser türleri için kullanılır. Nanoparçacıklar ayarlanabilir fiziksel, kimyasal ve biyolojik özelliklerinden dolayı çeşitli uygulamalar için oldukça ilgi çekicidir. Altın nanoparçacıklar biyouyumlu karakterlerinden ötürü üzerinde en çok çalışılan parçacıklardan biridir. Bu özellikleri sayesinde teranostik ajan olarak kataliz, enerji ve tıp gibi farklı alanlarda kullanılabilmektedir. Bu tezde, yakın kızılötesi absorbansa sahip yeni bir kolloidal kararlı altın nanoparçacığı türü olan altın-altın sülfür (GGS) nanopartikülleri geliştirildi. Bu GGS nanoparçacık daha sonra kombinasyon fototerapisi sağlamak için çok işlevli bir nanoparçacık (NP) halinde geliştirildi; gelişmiş terapötik sonuç için PTT ve PDT. Bu nanoparçacıkların in vitro toksisite çalışmaları ve prostat kanseri hücre hatlarında PTT/PDT terapi kombinasyonlarının etkinliği tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Cancer is a high-mortality disease. There is an urgent need for alternative or adjuvant therapies with high specificity and efficacy. Light-based therapies offer an excellent locality and turn on/off modality to the treatment. In photothermal therapy, the nanoparticle is irradiated with a light source (LED or laser) at a specific wavelength, which is absorbed by the nanoparticle and converted into heat, causing damage to the surrounding tissue. In Photodynamic therapy (PDT), the irradiated photosensitizer, which is usually an organic molecule, generates reactive oxygen species (ROS) which cause apoptosis, DNA damage, and cell death. PDT is used in the clinic for specific cancer types, such as head-and-neck cancer. Nanoparticles are very attractive for various applications due to their tunable physical, chemical, and biological features. Gold nanoparticles are one of the most studied due to their inert and biocompatible nature and are used in different fields such as catalysis, energy, and medicine as a theranostic agent. In this thesis, a new type of colloidally stable gold nanoparticle with near-infrared absorbance, namely gold-gold sulfide (GGS) nanoparticles were developed. Then, these GGS nanoparticles were developed into a multifunctional nanoparticle (NP) to offer combination phototherapy; PTT and PDT for enhanced therapeutic outcome. In vitro toxicity studies of these nanoparticles and the efficacy of PTT/PDT therapy combinations of prostate cancer cell lines have been discussed.