Göç meselesinin Türk dış politikasındaki rolü: Avrupa Birliği örneği
The role of the issue of the migration on turkish foreign policy: The example of the European Union
  1. Tez No: 825388
  2. Yazar: HAKAN AKSOY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEYFİ KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Göç doğası gereği bireyi, toplumu ve devleti etkileyen dinamik bir olgudur. Bu bağlamda, devletlerin dış politikalarını etkilemesi kaçınılmazdır. Uluslararası göç rotalarının önemli kesişim rotalarından birinde yer alan Türkiye'nin de göç hareketliliğinden hem iç politika hem de dış politika yapımında etkilenmesi beklenilen bir sonuçtur. Bu tez çalışması, göçün Türk Dış Politikasına etkisini Avrupa Birliği ilişkileri çerçevesinde ele almıştır. Türkiye'nin AK Parti dönemi sonrası göç politikaları Avrupa Birliği ekseninde gelişmiş, Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu ile Avrupa Birliği müktesebatına uyum sağlanması amaçlanmıştır. 2011 Suriye İç Savaş'ından sonra yaşanan göç krizi, aktörlerin politikalarını ve söylemlerini değiştirmiş, göç ve güvenlik birlikte anılan bir süreç olmuştur. Çalışmada göç meselesinin, zayıflayan ve kimi zaman kopma noktasına gelen ikili ilişkilerde bağlayıcı bir rolünün bulunduğu ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
By nature, migration is a dynamic phenomenon affecting the individual, society and the state. In this context, it is inevitable for states to affect their foreign policies. It is expected that Turkey, located on one of the critical intersection routes of international migration routes, will be affected by migration mobility in both domestic and foreign policy-making. This thesis study deals with the effect of migration on Turkish Foreign Policy within the framework of European Union relations. Turkey's immigration policies after the AK Party period developed in the axis of the European Union, and it was aimed to harmonize with the European Union acquis through Law on Foreigners and International Protection. The migration crisis after the 2011 Syrian Civil War changed the policies and discourses of the actors, and migration and security became a process that is mentioned together. In this study, it is discussed that the issue of migration has a binding role in bilateral relations that weakened and sometimes came to the breaking point.