Suriyeli göçünün Türkiye'ye etkileri: Milliyetçilik, popülizm ve güvenlik
Effects of Syrian migration on Turkey: Nationalism, populism and security
- Tez No: 825400
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN SEZGİN ERKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Türkiye'de hızla artan göçmen sayısının yarattığı sorunlar, Türk halkını endişelendirmektedir. Göçün kontrol altına alınıp güvenlikleştirilmesi gerektiği toplumun ortak fikridir. Bu çalışmada, Kopenhag Okulu'nun geliştirdiği güvenlikleştirme teorileri ışığında göç meselesi ele alınacaktır. Suriyeli göçünün Türkiye'ye etkileri Kopenhag Okulu çerçevesinde milliyetçilik, popülizm ve güvenlik kavramları üzerinden incelenecektir. Suriyelilerin Türkiye'ye göçü kavramına bugüne kadar birkaç çerçeveden bakılmıştır. Bunlar: güvenlik çerçevesi, demografik yapı çerçevesi ve Türkiye'yi tercih sebepleridir. Bu çalışmada bu kapsamın dışına çıkılarak göç ve göçmen ile ilişkisi bulunduğu iddia edilen milliyetçilik, popülizm ve güvenlik arasındaki ilişki Türkiye vakası üzerinden incelenecektir. Bu çalışmanın amacı göç ile milliyetçilik, popülizm ve güvenlik arasındaki ilişkiyi Kopenhag Ekolü ve Konstrüktivizm kurumlarından yararlanarak incelemek ve aralarında nasıl bir bağ olduğunu araştırmaktır. Bu bağın varlığını ve arasındaki ilişkiyi tespit etmek için vaka olarak Türkiye ve Suriyeli göçü kullanılmıştır. Çalışmada yöntem olarak vaka analizi tercih edilmiştir. Vaka analizi yönteminin seçilme sebebi, araştırılan konuyu derinlemesine inceleme ve odaklanma şansı sunmasıdır. Aynı zamanda vaka analizi bir spesifik vaka üzerine gerçekleştirilen araştırma neticesinde ortaya hipotez koyma şansı da sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The problems caused by the rapidly increasing number of immigrants in Turkey are of concern to the Turkish people. It is a common opinion of the society that migration should be controlled and securitized. In this study, the issue of migration will be discussed in the light of the securitization theories developed by the Copenhagen School. The effects of Syrian migration on Turkey will be analyzed through the concepts of nationalism, populism, and security within the framework of the Copenhagen School. The concept of Syrian migration to Turkey has been analyzed from several frameworks so far. These are: security framework, demographic structure framework, and reasons for choosing Turkey. In this study, the relationship between nationalism, populism, and security, which are claimed to be related to migration and immigrants, will be analyzed through the case of Turkey. The aim of this study is to examine the relationship between migration and nationalism, populism, and security by making use of the Copenhagen School and Constructivism institutions and to investigate how there is a link between them. In order to determine the existence of this link and the relationship between them, Turkey and Syrian immigration is used as a case study. Case analysis was preferred as a method in the study. The reason for choosing the case analysis method is that it offers the chance to examine and focus on the researched topic in depth. At the same time, case analysis also provides the opportunity to propose a hypothesis resulting from research on a specific case.