القيم الأخلاقية المتضمنة في النصوص الشعرية في مقرر اللغة العربية للمرحلة الثانوية في المنهج اليمني
Yemen lise eğitim müfredatında Arapça dili dersinde işlenen şiir metinlerindeki ahlaki değerler
  1. Tez No: 825421
  2. Yazar: RAQYA ABDULAZİZ AL-ZUBAIRI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEL ABUSHAAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu inceleme, Yemen'de lise derecesi Arap dili müfredatı kapsamında okutulan şiir metinlerinde yer alan ahlakî değerleri ortaya çıkarmayı hedeflemekte; analitik betimleme yöntemini takip etmekte ve analiz birimi olarak“şiir beyti”ni benimsemektedir. Bu kapsamda, Yemen'de lise Arapça dersinde okutulan şiir metinlerinde bulunması gereken ahlakî değerleri içeren bir de anket (analiz aracı) hazırlanmıştır. Bahsedilen anket, altı yöne dağıtılmış 104 (yüz dört) değeri içermektedir. Bu altı yön şu şekildedir: imanın rükünleri, İslam'ın rükünleri, kalbî/manevî yön, bireysel yön, ailevî yön ve sosyal yön. Kararlılık katsayısını (analiz aracı) hesaplamak için ise Holisty denklemi kullanılmıştır. Bu incelemenin en önemli sonuçlarından biri ise Yemen'de lise Arapça dersinde işlenen şiir metinleri müfredatının, ankette (analiz aracı) belirtilen değerlerin çoğunu içerdiğinin görülmüş olmasıdır. Şöyle ki müfredatta yer alan değerlerin sayısı 97'ye (doksan yedi) ulaşmakta ve bu, farklı oranlarla altı yöne dağıtılmış olan“analiz aracı”değerlerinin toplamının %93.26'sına denk düşmektedir. Müfredat, bazı değerlerin tekrar edilmesi hususunda abartılı davranmakta, diğer bazı değerleri ise yeterince ele almamakta veya ihmal etmektedir. Bu da, belirtilen değerlerin müfredata dağıtılma mekanizmasında bir zayıflık olduğunu göstermektedir. İnceleme, sonuçların ışığı altında bir dizi öneri getirmektedir. Bu önerilerin en önemlilerinden biri, okutulan değerler matrisinin işlevine önem verilmesidir. Çünkü şiir metinleri müfredatının derlenip hazırlanması, bu değerlerin ışığında icra edilmektedir. Müfredat ayrıca, yaş grupları ile uyum içinde olmalı, onların ihtiyaçlarını ve aynı zamanda Yemen toplumunun ihtiyaçlarını da karşılamalıdır. Buna ek olarak müfredat programı, çeşitli uygulama ve etkinlikler aracılığı ile değerlerin pratik olarak tatbik ettirilmesi suretiyle desteklenmelidir.
Özet (Çeviri)
This study uses the analytical description approach and the“poetry couplet”as the unit of analysis to identify the moral values contained in the poetry texts taught in Yemen's high school Arabic curriculum. A questionnaire (analysis tool) was created in this context, and it covers the moral principles that should be reflected in the poetry texts taught in Yemeni high school Arabic classes. This questionnaire has 104 (four hundred and four) values spread across the following six areas: heart/spiritual, individual, familial, social, faith and Islam, as well as the individual and social dimensions. The stability coefficient was calculated using the Holisty equation (analysis tool). One of the study's most significant findings is that most of the values listed in the questionnaire are present in the poetry texts of the Yemeni high school Arabic classes (analysis tool). In other words, there are 97 (ninety-seven) values in the curriculum, corresponding to 93.26% of the total number of“analysis tool”values distributed in across the six areas with various ratios. The curriculum over-emphasizes repetition of some values while under-emphasizing or ignoring others. This demonstrates a flaw in the system for transferring the designated values to the curriculum. Considering these findings, the study recommends paying attention to the purpose of the learned values matrix. The curriculum should also be appropriate for the various age groups, addressing both their requirements and those of Yemeni society. The practical application of values through a variety of practices and activities should also assist the curriculum.