Algılanan sosyal desteğin doğum sonu konfora etkisi
The effect of perceived social support on postpartum comfort
  1. Tez No: 825450
  2. Yazar: SEVİM SARISOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YURDAGÜL YAĞMUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Araştırma, algılanan sosyal desteğin doğum sonu konfora etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı tipteki araştırma Sivas Numune Hastanesi Kadın Doğum Servisleri'nde yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini doğum sonu dönemdeki 320 kadın oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında Kişisel Bilgi Formu, Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği ve Doğum Sonu Konfor Ölçeği kullanılmıştır. Veriler sayı, yüzdelik dağılım, ortalama, minimum ve maksimum değerler, standart sapma, t testi, One Way ANOVA, Kruskal Wallis, Mann Whitney U, Tukey Post Hoc, Spearman Korelasyon, analizleri kullanılarak değerlendirilmiştir. Bulgular: Kadınların ÇBASD düzeyi orta bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: The research was carried out to determine the effect of perceived social support of postpartum women on postpartum comfort levels. Material and Method: This descriptive and correlational study was conducted in Sivas Numune Hospital, Obstetrics and Gynecology Services. The sample of the study consisted of 320 women in the postpartum period. Introductory Information Form, Multidimensional Perceived Social Support Scale, Postpartum Comfort Scale were used to collect data. Data were evaluated using number, percentile distribution, mean, minimum and maximum values, standard deviation, t test, One Way ANOVA, Kruskal Wallis, Mann Whitney U, Tukey Post Hoc, Spearman Correlation; analysis. Results: In the study, the MBASD level of the women was found to be moderate.