Algılanan duygusal istismar ile sosyal onay ihtiyacı arasındaki ilişki
The relationship between perceived emotional abuse and the need for social approval
  1. Tez No: 825456
  2. Yazar: EDA ERBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİŞAN BURAK YAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada duygusal istismar ile sosyal onay ihtiyacı arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Araştırma, İstanbul ilinde yaşayan 18 yaş ve üstü 120 kadın, 114 erkek olmak üzere toplam 234 yetişkine uygulanan Yetişkinler İçin Algılanan Duygusal İstismar Ölçeği, Sosyal Onay İhtiyacı Ölçeği ve araştırmacı tarafından katılımcıların sosyodemografik bilgilerini toplamak amacıyla oluşturulan“Kişisel Bilgi Formu”ile gerçekleştirilmiştir. Tüm verilere ilişkin analizler SPSS 27 programı ile yapılmıştır. Analizlere başlamadan önce, ölçeklerin normal dağılım varsayımını karşılayıp karşılamadığı kontrol edilerek ölçeklere ilişkin çarpıklık ve basıklık değerlerine bakılmıştır. Ölçüm araçları arasındaki ilişkiyi test etmek için Pearson korelasyon analiz, demografik değişkenlere göre ölçek puanlarını kıyaslamak için Bağımsız Gruplar t-testi ve ANOVA, yordayıcılık analizi için Basit Doğrusal Regresyon kullanılmıştır. Ek olarak, bu çalışma için %95 güven aralığı, p değeri 0.05 olarak referans alınmıştır. Yapılan analizler sonucunda, algılanan duygusal istismar ile sosyal onay ihtiyacı ve sosyal onay ihtiyacı alt boyutları olan başkalarının yargılarına duyarlılık, sosyal geri çekilme ve olumlu izlenim bırakma değişkenleri arasında orta ve yüksek düzey pozitif korelasyonlar saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the relationship between emotional abuse and the need for social approval. The research was carried out with the Perceived Emotional Abuse Scale for Adults, the Need for Social Approval Scale, and the“Personal Information Form”created by the researcher to collect the sociodemographic information of the participants, applied to a total of 234 adults, aged 18 and over, 120 women and 114 men living in the province of Istanbul. Analyzes of all data were made with the SPSS 27 program. Before starting the analysis, the skewness and kurtosis values of the scales were checked by checking whether the scales met the assumption of normal distribution. Pearson correlation analysis was used to test the relationship between measurement tools, Independent Groups t-test and ANOVA were used to compare scale scores according to demographic variables, and Simple Linear Regression was used for predictive analysis. In addition, the 95% confidence interval for this study was referenced as a p value of 0.05. As a result of the analysis, moderate and high level positive correlations were found between perceived emotional abuse and the sub-dimensions of the need for social approval and need for social approval, sensitivity to the judgments of others, social withdrawal and leaving a positive impression.