Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği polikliniğine başvuran hastalarda akdeniz diyeti uyumu ile kardiyovasküler hastalık risk faktörü bilgi düzeyi arasındaki ilişki
Examination of the relationship between mediterranean diet compliance level and knowledge level of cardiovascular diseases risk factor in patients applicable to Dicle University Family Medicine polyclinic
  1. Tez No: 825457
  2. Yazar: İLKAY AYTEK TANRIVERDİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PAKİZE GAMZE ERTEN BUCAKTEPE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Giriş ve Amaç: Sağlıklı beslenme kardiyovasküler hastalık (KVH) ve inme gibi mortalitesi yüksek hastalıkların önüne geçmektedir. Sağlık açısından en uygun ve faydalı diyetlerden biri de Akdeniz diyetidir. Bu çalışmada amaçlanan Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi aile hekimliği polikliniğine başvuran hastaların Akdeniz diyeti uyumuyla kardiyovasküler hastalık risk faktörü bilgi düzeyini ve aralarındaki ilişkiyi incelemektir. Materyal ve Metod: Araştırmamız tanımlayıcı-kesitsel tip çalışma olarak tasarlanmış olup çalışmaya 337 kişi katılmıştır. Araştırma kapsamında 19 soruluk sosyodemografik veri formu, 14 soruluk Akdeniz diyeti bağlılık ölçeği (ADBÖ) ve 28 soruluk kardiyovasküler hastalık risk faktörü bilgi düzeyi (KHRFBD) ölçeği kullanılmıştır. İstatistiksel analizler için SPSS statistics 24,0 programı kullanılmıştır. Bulgular: Çalışmamıza katılanların ADBÖ toplam puan ortalaması 6,4±1,9 (4-12) olup KHRFBD ölçeğinin puan ortalaması ise 20,4±3,8 (6-27) olarak tespit edilmiştir. ADBÖ ve KHRFBD puanları arasında istatiksel anlamlı bir ilişki bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: A healthy diet prevents diseases with high mortality such as CVD and stroke. One of the most suitable and beneficial diets in terms of health is the Mediterranean diet. The aim of this study is to examine the Mediterranean diet compliance and cardiovascular disease risk factor knowledge level sof the patients who applied to the Dicle University Faculty of Medicine family medicine out patient clinicand the relation ships between them. Materials and Methods: Our research was designed as a descriptive-cross-sectional study and 337 people participated in the study. A 19-question sociodemographic data form, 14-question Mediterranean diet adherence scale (MEDAS) and 28-question cardiovascular disease risk factor knowledge level (CARRF-KL) scale were used with in the scope of the study. SPSS statistics 24.0 program was used for statistical analysis. Results: The total meanscore of ADBÖ of the participants in our study was 6.4±1.9 (4-12), and the mean score of the CARRF-Kl scale was determined as 20.4±3.8 (6-27). There was no statistically significant relationship between MEDAS and CARRF-KL scores.