Türkiye'nin ihracatı içerisinde e-ticaretin swot analizi
Swot analysis of e-commerce within Türkiye's exports
  1. Tez No: 825473
  2. Yazar: OKTAY KADI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELMAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Türkiye 1980'li yıllardan itibaren ihracata dayalı büyüme ve ihracata yönelik sanayileşme stratejilerini kademeli olarak hayata geçirmiştir. Bu nedenle 1980'li yıllardan günümüze kadarki süreçte Türkiye'nin büyümesi ve zenginleşmesi için ihracat en önemli unsurlardan birisi olmuştur. Gelecekte de Türkiye ekonomisi için ihracat ciddi miktarda önem arz etmeye devam edecektir. Teknoloji, bilişim ve değişim hızının gün geçtikçe arttığı Dünya'da hızlı bir dijitalleşme ortaya çıkmaktadır. Dijitalleşen Dünya'da ve içinde bulunduğumuz bilgi çağına kadarki süreçte ihracat ve ihracat yapma şekilleri değişim göstermektedir. E-ticaret gün geçtikçe internetin var olduğu her yerde yaygınlaşmaktadır. Küresel ihracat da fiziksel olan geleneksel ihracat yöntemlerinden e-ticaret yöntemi ile yapılan ihracata doğru evirilmektedir. Türkiye'nin küresel dijitalleşme ve e-ticarete kayan ticaret ve ihracat eğilimlerini göz ardı etmeden dijitalleşme ve e-ticaret dönüşümlerini vakti ile yapması ihracatın ve ekonominin gelişimi için büyük önem arz etmektedir. Bu çalışmanın ilk bölümünde ihracat ve e-ticaret kavramsal ve teorik olarak ele alınmıştır. İkinci bölüme gelindiğinde Türkiye'de ve Dünya'da ihracatın ve e-ticaretin gelişimi ve mevcut durumları çok sayıda tablo ve grafik ile birbirleri ile ilişkilendirilerek ve karşılaştırılarak ortaya konulmuştur. Son bölüme gelindiğinde ise swot analizi yöntemi kullanılarak matris oluşturulmuştur. E-ticaretin Türkiye içindeki güçlü ve zayıf yönleri ile e-ticaretin gelişiminde Türkiye için oluşan fırsatlar ve tehditler analiz edilmiştir. Türkiye ihracatının e-ticaretin geliştirilmesi vasıtası ile artış göstereceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Türkiye has gradually implemented export-oriented growth and export-oriented industrialization strategies since the 1980s. For this reason, exports have been one of the most important factors for Türkiye's growth and enrichment in the period from the 1980s to the present. In the future, exports will continue to be of great importance for the Turkish economy. In the world, where technology, informatics and the speed of change are increasing day by day, a rapid digitalization is emerging. In the digitalized world and until the information age we live in, exporting and the ways of exporting are changing. E-commerce is increasing day by day, spreading everywhere where the internet is available. Global exports are also evolving from traditional physical export methods to exports made by e-commerce method. Türkiye's timely digitalization and e-commerce transformations without ignoring the trade and export trends shifting to global digitalization and e-commerce are great importance for the development of its exports and economy. In the first part of this study, exports and e-commerce are discussed conceptually and theoretically. When it comes to the second part, the development and current status of exports and e-commerce in Turkey and in the world are presented by associating and comparing with each other with many tables and graphics. When it comes to the last part, the matrix was created using the SWOT analysis method. The strengths and weaknesses of e-commerce in Turkey and the opportunities and threats for Turkey in the development of e-commerce are analyzed. It has been concluded that Türkiye's exports will increase through the development of e-commerce.