Scamper düşünme tekniğinin 60-72 aylık çocukların problem çözme ve eleştirel düşünme becerilerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of scamper thinking technique on problem solving and critical thinking skills of 60-72 months-old children
  1. Tez No: 825474
  2. Yazar: SEDEF TURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELVAN ŞAHİN ZETEROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmada, Scamper Düşünme Tekniği'nin 60-72 aylık çocukların problem çözme ve eleştirel düşünme becerilerine etkisinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Bu temel amaç doğrultusunda 60-72 aylık çocukların problem çözme becerileri ve eleştirel düşünme becerilerinin cinsiyet, anaokuluna devam etme yılı değişkenlerine bağlı olarak anlamlı bir farklılık gösterip göstermediği incelenmiştir. Çalışmada, Scamper (yönlendirilmiş beyin fırtınası) düşünme tekniğine dayalı eğitimin 60-72 aylık çocukların problem çözme ve eleştirel düşünme becerilerine olan etkisini belirlemek amacıyla ön test - son test deney- kontrol grupları içeren yarı - deneysel nicel bir tasarım kullanılmıştır. Çalışmaya 2022-2023 eğitim öğretim yılında Bursa ili merkezinde bulunan Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı bağımsız anaokuluna devam eden 60-72 Aylık çocuklar alınmıştır. Çalışma grubunun belirlenmesinde sosyo-ekonomik özellikler göz önünde bulundurulmuş ve sosyo-ekonomik özellikler açısından birbirine benzer iki sınıf seçilmiştir. Daha sonra benzer özelliklere sahip olduğu belirlenen sınıflardan deney ve kontrol grupları tesadüfi örnekleme yolu ile saptanmıştır. Araştırmada deney grubundaki çocuklara aldıkları okul öncesi eğitimlerine ek olarak Scamper Eğitim Programı uygulanırken, kontrol grubundaki çocuklara ek olarak hiçbir program uygulanmamış ve çocuklar mevcut programlarına devam etmişlerdir. Hazırlanan program, değerlendirilmesi amacıyla okul öncesi ve çocuk gelişimi alanında uzman akademisyenlerin görüşlerine sunulmuştur. Araştırmacı tarafından hazırlanan program haftada iki kez birer etkinli saati olmak üzere 8 hafta toplam 16 etkinlik şeklinde uygulanmıştır. Bu çalışmada elde edilen veriler SPSS 21 paket programı aracılığı ile analiz edilmiştir. Normal dağılan verilerde gruplar arasındaki ikili karşılaştırmalara bağımsız gruplarda t testi, grup içi karşılaştırmalarda ise bağımlı gruplarda eşleştirilmiş t testi kullanılmıştır. Normal dağılmayan verilerde ise gruplar arasındaki ikili karşılaştırmalara Mann Whitney U testi testi kullanılmıştır. İlgili analizler sonucunda çalışmada elde edilen bulgulara göre, deney ve kontrol grubundaki çocukların problem çözme ve eleştirel düşünme becerileri açısından ön test puanları arasında anlamlı bir farklılık olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Kontrol grubu ve deney grubu problem çözme ve eleştirel düşünme becerileri son test puanları arasında deney grubu lehine anlamlı bir farklılık olduğu tespit edilmiştir. Bu bulgulara göre, araştırma sürecinde uygulanan scamper (yönlendirilmiş beyin fırtınası) düşünme tekniğine dayalı eğitimin deney grubundaki çocukların problem çözme ve eleştirel düşünme becerilerini geliştirmede katkı sağladığı sonucuna ulaşılmıştır. Araştırma sonucunda, 60-72 aylık çocukların problem çözme becerisi ve eleştirel düşünme becerileri ile cinsiyet değişkeni arasında anlamlı farklılaşma olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Benzer şekilde çocukların anaokuluna devam etme yılı değişkeni açısından da problem çözme ve eleştirel düşünme becerileri arasında anlamlı bir farklılık olmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effect of the Scamper Thinking Technique on the problem-solving and critical thinking skills of children aged 60-72 months. A pretest, posttest, and follow-up test design with a control group was used to determine the impact of the Scamper thinking technique-based education on the problem-solving and critical thinking skills of children aged 60-72 months. The study included children attending an independent preschool affiliated with the Ministry of National Education in the central district of Bursa during the 2022-2023 academic year. Socio-cultural characteristics were taken into consideration in determining the study group, and two classes with similar socio-cultural characteristics were selected. Then, experimental and control groups were determined through random sampling from the selected classes, which were found to have similar characteristics. In the study, while the experimental group received the Scamper Education Program in addition to their preschool education, the control group did not receive any additional program and continued with their regular curriculum. The prepared program was presented to experts in the field of preschool and child development for evaluation. The program, prepared by the researcher, was implemented twice a week for a total of 8 weeks, with one lesson hour each time, resulting in a total of 16 activities. In this study, the obtained data were analyzed using the SPSS 21 software package. For normally distributed data, independent samples t-test was used for pairwise comparisons between groups, and paired samples t-test was employed for within-group comparisons in dependent groups. In the case of non-normally distributed data, pairwise comparisons between the groups were conducted using the Mann-Whitney U test. The analysis of the relevant data revealed that there was no significant difference between the pre-test scores of the children in the experimental and control groups in terms of problem-solving and critical thinking skills. It has been determined that there is a significant difference in favor of the experimental group in the final test scores of problem-solving and critical thinking skills between the control group and the experimental group. Based on these findings, it has been concluded that the education based on the SCAMPER (Structured Creative Thinking Technique) thinking technique applied during the research process contributed to the improvement of problem-solving and critical thinking skills in the experimental group of children. As a result of the research, it has been concluded that there is no significant difference between problem-solving skills and critical thinking skills of children aged 60-72 months and the gender variable. Similarly, it has been concluded that there is no significant difference in terms of problem-solving and critical thinking skills among children based on the variable of the year of attending preschool.