Yetişkinlerde travma ile başa çıkabilme algısının yordanmasında yaşamda anlam ve yaşam stillerinin rolü
The role of meaning in life and lifestyles in predicting the perception of coping with trauma in adults
  1. Tez No: 825488
  2. Yazar: ELİF KOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİŞAN BURAK YAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmanın amacı yetişkinlerde travma ile başa çıkabilme algısının yordanmasında yaşamda anlam inancının ve yaşam stillerinin rolünün ve cinsiyet, eğitim durumu, yaş dağılımı ve çalışma durumu gibi demografik özellikler ile ilişkisinin incelenmesidir. Araştırma modeli, ilişkisel tarama modeli olarak belirlenmiştir. Örneklem, Türkiye'de yaşayan 18-65 yaş arası yetişkin bireyler olarak belirlenmiştir. Veriler, araştırmacı tarafından oluşturulan“Demografik Bilgi Formu”,“Çocukluk Çağı Travmatik Yaşantılar Ölçeği”,“Travma ile Başa Çıkabilme Ölçeği”,“Yaşamda Anlam Ölçeği”ve“Yaşam Stilleri Envanteri”kullanılarak toplanmıştır. Elde edilen verilerin analizi, SPSS 29.0.0.0 programı ile gerçekleştirilmiştir. Cinsiyet ve çalışma durumları değişkenlerinin analizi T-test ile gerçekleştirilmiştir. Yaş dağılımı ve eğitim durumu değişenleri ise tek yönlü varyans analizi ANOVA ile gerçekleştirilmiştir. Travma ile başa çıkabilme algısı, yaşamda anlam inancı ve yaşam stilleri değişkenleri arasındaki ilişki Pearson Korelasyon Analizi ile gerçekleştirilmiştir. Yaşamda anlam inancı ve yaşam stilleri değişkenleri ile alt boyutlarının travma ile başa çıkabilme algısını yordama düzeyinin analizi için Çoklu Regresyon Analizi gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın bulguları cinsiyet, çalışma durumu, eğitim seviyesi değişkenleri ile travma ile başa çıkabilme algısı değişkeni arasında bir ilişki bulunduğunu göstermektedir. Ayrıca, travma ile başa çıkabilme algısı, yaşamda anlam inancı ve yaşam stilleri arasında istatistiksel olarak pozitif yönde ve anlamlı bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Son olarak, yaşamda anlam inancı ve yaşam stilleri ile değişkenlerin alt boyutlarının yetişkinlerde travma ile başa çıkabilme algısını yordadıkları sonucu elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the role of belief in meaning in life and lifestyles in predicting the perception of coping with trauma in adults and their relationship with demographic characteristics such as gender, education level, age distribution and employment status. The research model was resolved as the relational screening model. The sample was resolved as adult individuals between the ages of 18-65 living in Turkey. Data were obtained by using the“Personal Information Form”prepared by the researcher,“Childhood Trauma Experiences”scale, the“Scale of Coping with Trauma”, the“Meaning in Life Scale”and the“Life Styles Inventory”. The analysis of the obtained data was carried out with the SPSS 29.0.0.0 program. Analysis of the variables of gender and employment status was carried out with the T- test. Age distribution and educational status variables were performed with one-way analysis of variance ANOVA. The relationship between the perception of coping with trauma, belief in meaning in life and life styles variables was carried out with Pearson Correlation Analysis. Multiple Regression Analysis was carried out to analyze the level of predicting the perception of coping with trauma by the variables of meaning in life and lifestyles and their sub-dimensions. The findings of the study determined that there was a relationship between gender, employment status and education level, and the perception of coping with trauma. In addition, it was finalized that there is a significant relationship between the perception of coping with trauma, belief in meaning in life and lifestyles. Finally, it was concluded that belief in meaning in life and life styles and sub-dimensions of variables predict the perception of coping with trauma in adults.