Klinik psikologların zihinselliği; Anne baba tutumları, psikolojik zihinlilik ve empati düzeyi arasındaki ilişki
Clinical psychologist's mentalization: Relationship between parenting styles, psychological mindedness and level of empathy
- Tez No: 825502
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Çalışmanın amacı klinik psikologların anne baba tutumu, psikolojik zihinlilik ve empati düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Bu araştırmanın örneklem grubunu Türkiye'de yaşayan, en az 1 yıl mesleki deneyimi olan ve en az 10 danışan takip etmekte olan 150 klinik psikolog (24-49 yaş aralığında; 100 kadın, 50 erkek) oluşturmaktadır. Araştırma verileri; Psikolojik Zihinliliğin Dengelenmiş Dizini, Empati Ölçeği, Ana Babaya Bağlanma Ölçeği ve araştırmacı tarafından hazırlanmış Sosyodemografik Veri Formu kullanılarak elde edilmiştir. Araştırma sonuçlarında, kadın katılımcıların psikolojik zihinlilik puanı erkek katılımcıların puanından anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur (p.05). Klinik psikologların psikolojik zihinlilik puanı ile mesleki deneyimi arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır (p>.05). Her ne kadar toplam psikolojik zihinlilik puanları arasında bir fark saptanmasa da psikolojik zihinliliğin ilgi ve içgörü boyutlarında yaş ve mesleki deneyimle bir artış göze çarpmaktadır. Klinik psikologların psikolojik zihinlilik düzeyi ile empati düzeyi arasında pozitif yönde ve orta düzeyde anlamlı bir ilişki bulunmuştur (r=.475**). Klinik psikologların psikolojik zihinlilik düzeyi ile kendisinin terapi alma durumu karşılaştırıldığında; Terapi alan klinik psikologların puanı terapi almayan klinik psikologlardan anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur (p.05). Klinik psikologların empati düzeyleri yaş grubuna göre karşılaştırıldığında toplam puan ile bilişsel empati, empatik ilgi/sempati ve sosyal yeti boyutlarında anlamlı fark bulunamamıştır (p>.05). Ancak emosyonel yanıt boyutunda 24-29 yaş grubunda yer alan katılımcıların puanı 40-99 yaş grubunda yer alan katılımcıların puanından anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur. Klinik psikologların empati düzeyi ile mesleki deneyimi arasında toplam puan ile bilişsel empati, empatik ilgi/sempati ve sosyal yeti boyutlarında anlamlı fark bulunamamıştır (p>.05) Ancak emosyonel yanıt boyutunda 1-5 yıl ve 5-10 yıl mesleki deneyimi olan katılımcıların puanı 10 yıl ve üzerinde mesleki deneyimi bulunan katılımcıların puanından anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur. Klinik psikologların empati düzeyi ile terapi alma durumu arasında toplam puan ile bilişsel empati ve sosyal yeti boyutlarında anlamlı bir farklılık bulunamamıştır (p>.05).
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the relationship between parental attitude, psychological mindedness and empathy levels of clinical psychologists. The sample group of this study consists of 150 clinical psychologists (between the ages of 24-49; 100 female, 50 male) living in Turkey, with at least 1 year of professional experience and following at least 10 clients. The research data was obtained by using the Balanced Index of Psychological Mindedness, Empathy Scale, Parental Attachment Scale and the Sociodemographic Data Form prepared by the researcher. In the results of the study, the psychological mindedness score of female participants was found to be significantly higher than the score of male participants (p.05). There was no significant difference between the psychological mindedness score of clinical psychologists with regards to their professional experience (p>.05). Although there is no difference between the total psychological mindedness scores, there is an increase in the interest and insight dimensions of psychological mindedness with regards to age and professional experience. The psychological mindedness level of clinical psychologists who received therapy was found to be significantly higher than clinical psychologists who did not receive therapy (p.05). When the empathy levels of clinical psychologists were compared according to age group, no significant difference was found in total score and cognitive empathy, empathic interest/sympathy and with regards to social competence dimensions (p>.05). However, in the emotional response dimension, the score of the participants in the 24-29 age group was significantly higher than the score of the participants in the 40-49 age group. There was no significant difference between the empathy level of clinical psychologists and with regards to their professional experience in the total score and in the dimensions of cognitive empathy, empathic interest/sympathy and social competence (p>.05). However, in the emotional response dimension, the score of the participants with 1-5 years and 5-10 years of professional experience was significantly higher than the score of the participants with 10 years or more of professional experience. There was no significant difference between the empathy level of clinical psychologists with regards to the presence of personal therapy in total score, cognitive empathy and social competence dimensions (p>.05).