Çalışanların liderlik tipi algılamalarının bireysel inovasyonun sağlanmasındaki etkisi: Sağlık sektöründe bir uygulama
The effect of employees' perceptions of leadership type on theprovision of individual innovation: An application in the healthsector
  1. Tez No: 825501
  2. Yazar: LEYLA FİDANCAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DURSUN BOZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, İşletme, Healthcare Management, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
Günümüzün iş dünyası bilginin hâkim olduğu ve aynı zamanda değişimin hızlı yayıldığı bilinen bir gerçekliktir. Yaşanmakta olan köklü değişim ve dönüşüme çözüm olarak liderlik çıkmaktadır. Bu bağlamda yapılan çalışmaların, pozitif psikoloji etkisiyle zengin bir içerik kazanarak duygusal, etik, davranışsal, mistik, ruhsal gibi değer odaklı yeni liderlik stilleri üzerinde yoğunlaştığı görülmektedir. Son yıllarda, liderlik tarzının çalışanların bireysel yenilikçilik üzerindeki etkisi araştırmacılar tarafından giderek daha fazla ilgi görmektedir. Liderlerin davranışları, tutumları ve yaklaşımları çalışanların yenilikçilik potansiyelini etkileyebilir. Bu bağlamda dokuz liderlik stilinin bireysel yenilikçilik üzerindeki etkinin belirlenmesi amacıyla yapılan bu çalışma İstanbul ili sağlık sektörü çalışanları ve öğrencilerinden 403 kişiyle anket yöntemi kullanılarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today's business world is dominated by information and at the same time, it is a known reality that change is spreading fast. Leadership is the solution to the radical change and transformation that is taking place. In this context, studies have focused on new value-oriented leadership styles such as emotional, ethical, behavioral, mystical, spiritual, etc., gaining a rich content with the influence of positive psychology. In recent years, the impact of leadership style on employees' individual innovation has attracted more and more attention from researchers. Leaders' behaviors, attitudes and approaches can affect employees' innovation potential. In this context, this study, which was conducted to determine the impact of nine leadership styles on individual innovation, was conducted with 403 employees and students from the health sector in Istanbul province using the survey method.