Üniversite öğrencilerinin algıladıkları uyku kalitesi ile yaşam doyumu ve stres arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between university students' perceived sleep quality and life satisfaction and stress
  1. Tez No: 825505
  2. Yazar: OSMAN MERT ADİL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLŞEN FİLAZOĞLU ÇOKLUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu araştırma yaşam doyumu ve stresin uyku kalitesini ne derece yordadığını belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın bağımlı değişkeni uyku kalitesi, bağımsız değişkenleri stres ve yaşam doyumudur. Araştırma kapsamında üniversite öğrencilerinin uyku kalitelerinin, cinsiyet, ekonomik düzey, sınıf düzeyi arasında ve yaşanılan yer değişkenleri açısından anlamlı derecede farklılaşıp farklılaşmadığı da incelenmiştir. Araştırmanın katılımcı grubu, 243'ü (%63,3) kadın ve 141'i (%36,7) erkek olmak üzere toplam 384 üniversite öğrencisinden oluşmaktadır. Araştırma genel tarama modellerinden, ilişkisel tarama modeli ile gerçekleştirilmiştir. Veri toplama aracı olarak bireylerin demografik bilgilerine ulaşmak amacıyla“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Ayrıca“Cumhuriyet Öznel Uyku Kalitesi Ölçeği”,“Yaşam Doyumu Ölçeği”ve“Algılanan Stres Ölçeği”kullanılmıştır. Uyku kalitesi ile stres ve yaşam doyumu arasındaki ilişkinin incelenmesi için Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon analizi yapılmıştır. Korelasyon analizi sonucunda uyku kalitesi ve yaşam doyumu arasında anlamlı bir ilişki bulunmazken; stres ve uyku kalitesi arasında negatif yönde anlamlı bir ilişkinin olduğu görülmüştür. Stresin uyku kalitesini ne derece yordadığını belirlemek amacıyla doğrusal regresyon analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to determine to what extent life satisfaction and stress predict sleep quality. The dependent variable of the study is sleep quality, the independent variables are stress and life satisfaction. Within the scope of the research, it was also examined whether the sleep quality of university students differed significantly in terms of gender, economic level, class level and place of residence. The participant group of the study consists of a total of 384 university students, 243 (63.3%) female and 141 (36.7%) male. The research was carried out with the relational scanning model, one of the general scanning models.“Personal Information Form”was used as a data collection tool to reach the demographic information of individuals. In addition,“Republic Subjective Sleep Quality Scale”,“Satisfaction with Life Scale”and“Perceived Stress Scale”were used. Pearson Product-Moment Correlation analysis was performed to examine the relationship between sleep quality, stress and life satisfaction. As a result of the correlation analysis, there was no significant relationship between sleep quality and life satisfaction; It has been observed that there is a negative significant relationship between stress and sleep quality. Linear regression analysis was performed to determine to what extent stress predicted sleep quality.