Gypsies (roma) in the orbit of İslam: The ottoman experience (1450-1600)
İslam'ın yörüngesinde çıngeneler (romanlar): Osmanlı deneyimi (1450-1600)
  1. Tez No: 825540
  2. Yazar: FAİKA ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. A. ÜNER TURGAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: McGill University
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu tezin temel önermesi, üç kıtaya yayılmış Osmanlı İmparatorluğu'nun“Klasik Dönemi”boyunca Rumeli (Rumili) ve İstanbul'da, yerleşik ve göçebe, Müslüman ve Hristiyan olan Çingenelerin (Romanların) nasıl marjinalleştirildiğini göstermektir. Çingenelere yönelik Osmanlı devleti ve toplumunun tutumları, on altıncı yüzyılın ikinci yarısının Mühimme Defterleri ile on beşinci ve on altıncı yüzyıllarda çıkarılan dört ana Kanunnâmenin incelenmesi yoluyla analiz edilmiştir. Ayrıca, seyyahların anlatıları ve Türk sözlü gelenekleri, Osmanlı toplumundaki Çingenelerin sosyal statüsünü ve aynı zamanda Osmanlı popüler kültüründeki imajını araştırmak için kullanılmıştır. Toplumlarında marjinal ve sesiz olan insanların tarihi, sadece kendi önemi için değil, aynı zamanda yaşadıkları toplumların doğası hakkında ortaya koyduğu bilgiler için de önemlidir. Bu nedenle, bu çalışma sadece Çingenelerin tarihine ışık tutmakla kalmaz, aynı zamanda Osmanlı İmparatorluğu'nun“Çoklu Toplum”yapısının işleyişi üzerine daha fazla tartışma alanı açmaya çalışır.
Özet (Çeviri)
The main premise of this thesis is to demonstrate how the Gypsies, (Roma) both Muslim and Christian, both settled and nomadic-were marginalized by the Ottoman State and society in Rumelia (Rumili) and Istanbul during the“Classical Age”of this tri-continental Islamic Empire. The Ottoman state and the society's attitudes towards this marginal group are analyzed through the examination of the Mühimme Registers of the second half the sixteenth century and four major Kanunnames concerning the Gypsies issued in the fifteenth and sixteenth centuries. Travelers' accounts and Turkish oral traditions have also been used to explore the social status of the Gypsies in Ottoman society, as well as their image in Ottoman popular culture. The history of people who were marginal and voiceless in their societies is not just important for its own sake but for what it reveals about the nature of the societies in which they lived. Thus, this present work not only sheds light upon the history of the Gypsies but also attempts to open new grounds for further discussions on the functioning of the“Plural Society”of the Ottoman Empire.