Kadınların gündelik yaşantısında popüler dindarlık düzeylerinin incelenmesi (Gündüzbey örneği)
Investigation of popular religiosity levels in the daily lives of women (Gündüzbey example)
  1. Tez No: 825543
  2. Yazar: ZEYNEP SENA SÖYLEMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu araştırma, Gündüzbey'de yaşayan kadınların günlük yaşantılarında dini pratiklerine odaklanmaktadır. Araştırmanın amacı, toplum kesimlerinde yaygın olan inanç ve uygulamaların günümüzdeki varlığını sürdüren tarihi ve sosyo-kültürel etkenleri anlamaktır. Çalışmada yaş, cinsiyet, eğitim, medeni durum ve mesleki durum gibi bağımsız değişkenler ele alınmıştır. Tesadüfi örnekleme yöntemi kullanılarak dört seviyeli Likert ölçeği ve revize edilmiş bir popüler dindarlık ölçeği kullanılmıştır. Araştırma sürecinde mülakat ve gözlem teknikleri kullanılmış ve elde edilen veriler doğrultusunda anket soruları oluşturulmuştur. Birinci bölümde kavramsal çerçeve oluşturulurken, ikinci bölümde yöntemler ve teknikler ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise araştırma alanı hakkında bilgiler verilmiş ve elde edilen bulgular tablolarla birlikte yorumlanmıştır. Bu çalışma, popüler dindarlık düzeylerinin anlaşılmasına ve günlük yaşantılarında dini pratiklerin nasıl şekillendiğinin belirlenmesine katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This research focuses on examining the religious practices in the daily lives of women in Gündüzbey. The aim of the study is to understand the historical and socio-cultural factors that contribute to the persistence of prevalent beliefs and practices in different societal segments. The independent variables considered in the study include age, gender, education, marital status, and occupational status. A four-level Likert scale and a revised version of the popular religiosity scale developed by Mustafa Arslan were used, employing a random sampling method. The research process involved interviews and observations, which informed the design of the survey questions. The first section establishes the conceptual framework, while the second section discusses the methods and techniques employed. In the third section, the research area is described, and the findings are presented and interpreted with the aid of tables. This study contributes to understanding the levels of popular religiosity and determining how religious practices shape the daily lives of individuals.