Bağlanma stilleri ve sigara kullanımı arasındaki ilişki
The relationship between attachment styles and smoking
  1. Tez No: 825542
  2. Yazar: ASLI DOMATESÇİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH BAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu tezin amacı, bağlanma stilleri ile sigara kullanımı arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bağlanma stilleri, bireylerin sosyal ilişkilerindeki deneyimlerini etkileyen ve kişisel gelişimlerinde önemli bir rol oynayan psikolojik süreçlerdir. Sigara kullanımı ise dünya genelinde önemli bir halk sağlığı sorunu olarak kabul edilmektedir. Sigara kullanımının bireylerin fiziksel ve psikolojik sağlığını olumsuz etkilediği, aynı zamanda toplumda da ekonomik ve sosyal sorunlara neden olduğu bilinmektedir. Bu çalışma, bağlanma stilleri ile sigara kullanımı arasındaki ilişkiyi anlamak ve bu ilişkiyi daha iyi açıklamak için yapılan araştırmalardan yola çıkmaktadır. Bağlanma stilleri, genellikle“güvenli bağlanma, kaygılı-kaçınan bağlanma ve kaygılı-dirençli”bağlanma olmak üzere üç ana kategori altında incelenmektedir.“Güvenli bağlanma”stilinde bireyler, başkalarına güven duyar, sağlıklı ilişkiler kurma becerilerine sahiptir ve bağımlılık ihtiyaçlarını etkili bir şekilde ifade edebilirler. Kaygılı-kaçınan bağlanma stilinde ise bireyler, yakınlık ilişkilerinden kaçınma eğilimi gösterirler, bağlanma ihtiyaçlarını bastırırlar ve başkalarına güvenmekten kaçınırlar. Kaygılı-dirençli bağlanma stilinde ise bireyler, ilişkilerde sürekli bir endişe yaşarlar, başkalarına güvenmek ve yakınlık kurmak konusunda güçlükler yaşarlar. Çeşitli araştırmalar, bağlanma stilleri ile sigara kullanımı arasında bir ilişki olduğunu göstermektedir. Özellikle,“kaygılı-kaçınan ve kaygılı-dirençli bağlanma stillerine”sahip bireylerin sigara kullanımının daha yaygın olduğu görülmektedir. Bu bireyler, stresle başa çıkmak ve duygusal boşluklarını doldurmak amacıyla sigaraya yönelebilirler. Sigara, onlara geçici bir rahatlama sağlamak ve duygusal düzenlemeye katkıda bulunmak gibi yanılsama bir etki yaratabilir. Bu çalışmanın sonucunda sigara kullanımının bağlanma stilleri ile arasında pozitif ilişki bulunmuştur ve buna etki eden faktörlerin, kişilerin sosyo-demografik özelliklerden kaynaklandığı tespit edilmiştir
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to examine the relationship between attachment styles and smoking. Attachment styles are psychological processes that affect individuals' experiences in their social relationships and play an important role in their personal development. Smoking is recognized as an important public health problem worldwide. It is known that smoking affects the physical and psychological health of individuals negatively, and also causes economic and social problems in society. This study draws on research to understand the relationship between attachment styles and smoking and to better explain this relationship. Attachment styles are generally examined under three main categories as“secure attachment, anxious-avoidant attachment and anxious-resistant attachment”. Individuals in the“secure attachment”style trust others, have the skills to establish healthy relationships, and can express their addiction needs effectively. In the anxious-avoidant attachment style, individuals tend to avoid close relationships, suppress their attachment needs, and avoid trusting others. In the anxious-resilient attachment style, individuals experience constant anxiety in relationships and have difficulties in trusting and intimacy with others. Various studies show that there is a relationship between attachment styles and smoking. In particular, individuals with“anxious-avoidant and anxious-resistant attachment styles”seem to be more likely to smoke. These individuals may turn to cigarettes to cope with stress and fill their emotional gaps. Smoking can have an illusory effect, providing them with temporary relief and contributing to emotional regulation. As a result of this study, a positive relationship was found between smoking and attachment styles, and it was determined that the factors affecting this were caused by the socio-demographic characteristics of the individuals.