Estonya, Hong Kong, Türkiye lise matematik öğretim programı istatistik öğrenme alanının karşılaştırılması
Comparison of statistics learning units in high school mathematics curricula of Estonia, Hong Kong, and Turkey
- Tez No: 825549
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESMA EMMİOĞLU SARIKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu araştırmada, Estonya, Hong Kong ve Türkiye lise matematik öğretim programlarının istatistik öğrenme alanı açısından karşılaştırılması amaçlanmıştır. Amaç, içerik, öğrenme-öğretme süreçleri ve değerlendirme basamakları çerçevesinde karşılaştırmalar yapılmıştır. Doküman incelenmesi ile toplanan veriler betimsel analiz ile çözümlenmiştir. Yapılan analizler sonucunda, tüm ülkeler için benzer amaçların belirlendiği, hiçbir ülkenin diğer ülkelerden önemli düzeyde farklılaşmadığı, tüm ülkelerin aynı amaç için eğitim-öğretim süreçlerini planladığı görülmektedir. Ancak, program içeriklerinde önemli farklılıklar ortaya çıkmaktadır. Türkiye programında yer alan istatistik kazanımları hem sayısal olarak hem de içerik olarak diğer iki ülkenin gerisinde kalmaktadır. Hong Kong ve Estonya lise matematik öğretim programları istatistik kazanımlarının oldukça fazla sayıda ve kapsamlı bir içeriğe sahip olduğu görülmektedir. Türkiye lise matematik öğretim programında yer alan istatistik kazanımları diğer ülkelerin kazanımlarına göre daha dar kapsamlı ve daha sade bir içeriğe sahiptir. Öğrenme-öğretme süreçlerinde kullanılan öğretim stratejileri, yöntemler ve araç gereçler arasında büyük farklılıkların olmadığı görülmektedir. Hong Kong ve Estonya'nın değerlendirme sürecinde Türkiye'ye göre daha net kriterler ortaya koyduğu görülmektedir. Özetle genel amaçlar ve öğrenme öğretme süreçlerine yönelik önerilerin benzer olduğu, kazanımlar, içerik ve değerlendirme süreçlerinde farklılıklar olduğu görülmüştür. Buna göre, Türkiye lise matematik öğretim programının istatistik öğrenme alanı kazanım sayısı, içerik ve değerlendirme basamaklarının uluslararası düzeyde daha başarılı olan Hong Kong ve Estonya ülkelerine ait programlarda olduğu gibi genişletilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this research, a comparison of the high school mathematics curriculum in terms of the statistics learning domain was conducted among Estonia, Hong Kong and Turkey. The aim was to compare the dimensions of objectives, content, teaching-learning processes and assessment. The data were collected through document analysis. The data were analyzed using descriptive qualitative analysis. Findings showed that all three countries have similar aims and goals, indicating that they plan education for reaching similar general purposes. There also are not many differences in the teaching strategies, methods and materials proposed in the teaching-learning processes. However, differences emerge in the learning objectives, content and assessment. The statistics learning objectives included in the Turkish program lag behind the other two countries both quantitatively and qualitatively. It is observed that the Hong Kong and Estonia curriculum have a substantial number and comprehensive content of statistics learning objectives. The statistics learning objectives included in the Turkish high school mathematics curriculum are comparatively narrower in scope and simpler in content compared to the learning objectives of other countries. Hong Kong and Estonia programs have clearer criteria in the assessment process compared to the Turkish program. In summary, while the general objectives and recommendations for the teaching-learning processes are similar, there are differences in learning objectives, content and assessment processes. Therefore, it is recommended that statistics learning objectives, content and assessment dimension in the Turkish high school mathematics curriculum should be considered to be expanded, as in the programs of Hong Kong and Estonia, which are more successful at the international level.