Endüstri 4.0 ve sürdürülebilir tedarik zinciri uygulamalarının lojistik süreçlere etkisi
The effect of industry 4.0 and sustainable supply chain practices on logistics processes
- Tez No: 825548
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ÖZAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, İşletme, Transportation, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışmanın amacı, endüstri 4.0 ve sürdürülebilir tedarik zinciri uygulamalarının lojistik süreçlere olan etkilerinin analizidir. Bu kapsamda araştırılacak konuları,“endüstri 4.0 ve sürdürülebilir tedarik zinciri uygulamaları işletmelere hangi avantajları sağlamaktadır? İşletmelerin sürdürülebilir tedarik zinciri uygulamalarının rekabet ortamında en üst seviyeye çekilmesi için neler yapılabilir? Sürdürülebilir tedarik zinciri uygulamalarının sürdürülebilirliğini etkileyen faktörler nelerdir? Endüstri 4.0 teknolojilerinin; sürdürülebilir tedarik zinciri uygulamalarını ve örgütlerin sürdürülebilirliğini artırması için neler yapılabilir?”şeklinde sırlamak mümkündür. Endüstri 4.0 ve sürdürülebilir tedarik zinciri faaliyetlerinde Lojistik işletmelerinin piyasadaki rekabette başarılı olmasının işletmeye ne gibi avantajlar sağlayabileceği, çalışanlara, işletmelere ve ülke ekonomisine ne gibi faydalar sağlayabileceği konusunda anketlerden elde edilen verilerine dayalı istatistiksel analizler yapılarak ilgililerin yararına sunulmıştır. Bu araştırmanın evreni; evreni İstanbul'da faaliyet gösteren toplan 500 lojistik işletme olup örneklem ise 462 kişidir. Araştırmanın verilerinin elde edilmesinde kullanılan ölçekler;“Sürdürülebilir Tedarik Zinciri Uygulamaları Ölçeği”ve“Endüstri 4.0 Kavramsal Farkındalık Ölçeği”dir. Anketlerden verilerine SPSS 21 programında;“güvenilirlik analizleri”,“frekans analizleri”,“regresyon analizi”ve“anova analizi ”uygulanmıştır. Yapılan analizler sonucunda;“Endüstri 4.0”ın“Sosyal Sürdürülebilirliği”%52,6 oranında pozitif yönde;“Endüstri 4.0”ın“Çevresel Sürdürülebilirliği”%73,7 oranında pozitif yönde ve“Endüstri 4.0”ın Ekonomik Sürdürülebilirliği %75,6 oranında pozitif yönde etkilediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyse the effects of industry 4.0 and sustainable supply chain practices on logistics processes. In this context, the issues to be investigated in this context are“what advantages do industry 4.0 and sustainable supply chain practices provide to businesses? What can be done to maximise the sustainable supply chain practices of enterprises in the competitive environment? What are the factors affecting the sustainability of sustainable supply chain practices? What can be done for Industry 4.0 technologies to increase sustainable supply chain practices and sustainability of organisations?”In Industry 4.0 and sustainable supply chain activities, statistical analyses based on the data obtained from the questionnaires on what advantages the success of logistics enterprises in the competition in the market can provide to the enterprise, what benefits it can provide to employees, enterprises and the national economy are presented for the benefit of those concerned. The population of this research is 500 logistics companies operating in Istanbul and the sample is 462 people. The scales used in obtaining the data of the research are;“Sustainable Supply Chain Practices Scale”and“Industry 4.0 Conceptual Awareness Scale”.“Reliability analysis”,“frequency analysis”,“regression analysis”and“anova analysis”were applied to the data from the questionnaires in SPSS 21 programme. As a result of the analyses, it was determined that“Industry 4.0”positively affects“Social Sustainability”by 52.6%,“Industry 4.0”positively affects“Environmental Sustainability”by 73.7% and“Industry 4.0”positively affects Economic Sustainability by 75.6%.