Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının para politikası tercihleri ve para politikası tercihlerinin finansal piyasalara etkileri
Monetary policy preferences of the Central Bank of the Republic of Turkey and the effects of monetary policy preferences on financial markets
- Tez No: 825568
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NUR DİLBAZ ALACAHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmanın temel amacı Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası para politikası tercihleri ve para politikası tercihlerinin finansal piyasalar üzerinde yaratmış olduğu etkiler ve bu etkilere finansal piyasaların vermiş olduğu geri bildirimleri analiz etmektir. Bu analizler ile birlikte para politikalarının uygulanma aşamasındaki tek otorite olan merkez bankasının temel görevi, yetkileri ve bağımsızlığı ifade edilmiştir. 2001 yılı öncesi ve sonrasında uygulamaya alınmış para politikası tercihlerinin yansımaları TCMB Bilançosundan analizi yapılarak tamamlanmıştır. Yıllar boyunca değişime uğrayan ve günümüze kadar Merkez bankasının uygulamış olduğu para politikalarının en önemli uygulanma amaçları fiyat istikrarının ve finansal sistem istikrarının sağlanmasıdır. Bu ifadeler ile birlikte ekonominin büyümesi, istihdam sağlanması, enflasyon beklentilerinin olumlu yönde etkilenmesi gibi amaçları da kapsamaktadır. Sonuç olarak para politikaları ile yapılan müdahaleler, faiz oranlarını ve likiditeyi etkileyerek ekonomik büyümeyi bir çok farklı yönde etkileyebilir, aynı zamanda tahvil, hisse senedi, döviz ve benzeri piyasa değerlerinde dalgalanmalar veya stabilite yaratarak yatırımcının yatırım iştahını düzenler. 2001 yılı öncesi ve sonrasında uygulamaya alınmış para politikası tercihlerinin yansımaları TCMB Bilançosundan analizi yapılarak tamamlanmıştır. Ekonominin büyümesi, istihdam sağlanması, enflasyon beklentilerinin olumlu yönde etkilenmesi gibi amaçları da kapsamaktadır. Sonuç olarak para politikaları ile yapılan müdahaleler, faiz oranlarını ve likiditeyi etkileyerek ekonomik büyümeyi bir çok farklı yönde etkileyebilir, aynı zamanda tahvil, hisse senedi, döviz ve benzeri piyasa değerlerinde dalgalanmalar veya stabilite yaratarak yatırımcının yatırım iştahını düzenler
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to analyze the monetary policy preferences of the Central Bank of the Republic of Turkey and the effects of monetary policy preferences on financial markets and the feedback given by financial markets to these effects. With these analyses, the main task, powers and independence of the central bank, which is the only authority in the implementation phase of monetary policies, are expressed. The reflections of the monetary policy preferences implemented before and after 2001 were completed by analyzing the CBRT Balance Sheet. The most important implementation purposes of monetary policies, which have changed over the years and have been implemented by the Central Bank until today, are to ensure price stability and financial system stability. Along with these expressions, it also covers the purposes such as the growth of the economy, providing employment, and positively affecting inflation expectations. As a result, interventions with monetary policies can affect economic growth in many different ways by affecting interest rates and liquidity. It regulates the investment appetite of the investor by creating fluctuations or stability in similar market values. The reflections of the monetary policy preferences implemented before and after 2001 were completed by analyzing the CBRT Balance Sheet. It also covers objectives such as the growth of the economy, employment, and the positive effect of inflation expectations. At the same time, it regulates the investment appetite of the investor by creating fluctuations or stability in the market values of bonds, stocks, foreign exchange and similar.