Çalışanların liderlik tipi algılamalarının girişimci ve yenilikçi davranışlarına etkisi
The effect of leadership type perceptions of employees on entrepreneurial and innovative behaviors
- Tez No: 825580
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DURSUN BOZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Günümüzde liderler tarafından seçilen ve onların yönetim anlayışlarını yansıtan uygun liderlik tarzının seçimi, bir örgütün başarısında önemli rol oynamaktadır. Çünkü liderlik tarzı, yöneticinin örgütsel hedefleri gerçekleştirmek, ortaya çıkan sorunları çözmek için çalışanların motivasyonunu ve çalışma ortamını dikkate alarak seçtiği davranış tarzıdır. Küreselleşme ve ilerleyen haberleşme teknolojileri sayesinde günümüzün iş dünyası köklü değişim ve dönüşüme çözüm olarak liderliği görmektedir. Bundan dolayı liderlik konusundaki çalışmalar, daha geniş bir yelpazede ele alınan kavramlardan birisidir. Bu bağlamda yapılan çalışmalar hem pozitif hem de negatif psikoloji etkisiyle zengin bir içerikle yeni liderlik stilleri üzerinde yoğunlaştığını göstermektedir. Dokuz liderlik stilinin; çalışanların girişimci ve yenilikçi davranışlar üzerindeki etkinin belirlenmesi amacıyla bu çalışma Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) Sivas 4. Bölge Müdürlüğü'ndeki 396 mavi ve beyaz yakalı çalışana anket yöntemiyle ilişkisel tarama modeliyle uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, the selection of the appropriate leadership style, which is chosen by leaders and reflects their understanding of management, plays an important role in the success of an organisation. Because leadership style is the behavioural style that the manager chooses by taking into account the motivation of the employees and the working environment in order to achieve organisational goals and solve the problems that arise. Thanks to globalisation and advancing communication technologies, today's business world sees leadership as a solution to radical change and transformation. Therefore, studies on leadership is one of the concepts that are addressed in a wider range. The studies conducted in this context show that it focuses on new leadership styles with a rich content with both positive and negative psychological effects. In order to determine the effect of nine leadership styles on the entrepreneurial and innovative behaviours of employees, this study was applied to 396 blue and white collar employees in Sivas 4th Regional Directorate of Turkish Republic State Railways (TCDD) with a relational survey model.