Petrol ve gaz arama tesislerindeki iş sağlığı güvenliği uygulamaları ve risk değerlendirilmesi(socar)
Occupational health and safety practices and risk assessment in oil and gas exploration facilities(socar)
- Tez No: 825633
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALE YILDIZAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Petrol ve gaz arama tesisleri, işçilerin güvenliği için birçok risk ve tehlike oluşturmaktadır. Azerbaycan Cumhuriyeti Devlet Petrol Şirketi (SOCAR), olası tehditleri belirleyerek ve kontrol ederek ve iş güvenliği düzenlemelerine daha iyi uyum sağlayarak bu riskleri en aza indirmeyi veya ortadan kaldırmayı amaçlamaktadır. Risk analizi ve yönetimi de SOCAR'ın güvenlik uygulamalarının kritik bileşenleridir. Araştırma, işyerinde mesleki ve halk sağlığı tehlikelerini azaltmayı amaçlayan entegre bir yaklaşım önermiştir. SOCAR'ın uygulanmasını iyileştirmek ve uluslararası standartlara uygunluğu sağlamak için Azerbaycan'daki düzenleyici çerçevelerin geliştirilmesi gerekmektedir. Bu çalışma, SOCAR'ın petrol ve gaz arama tesislerinde güvenliği artırma, kazaları azaltma ve üretkenliği artırmadaki etkinliğini keşfetmeyi amaçlamaktadır. Tehlikeli çalışma ortamlarında uygun sağlık ve güvenlik uygulamalarına duyulan ihtiyacı vurgular. İş Sağlığı ve Güvenliği Uygulamaları ve Risk Değerlendirmesinin (SOCAR) uygulanması, çeşitli potansiyel tehlikelere sahip tehlikeli çalışma ortamları olduğundan, petrol ve gaz arama tesislerinde çalışanların güvenliğini ve refahını sağlamada çok önemlidir. Risk analizi, SOCAR'ın temel bir unsurudur ve riskleri en aza indirmek ve güvenliği sağlamak için potansiyel tehlikelerin belirlenmesini, gerçekleşme olasılıklarının değerlendirilmesini ve potansiyel sonuçlarının değerlendirilmesini içerir. Genel olarak bu çalışma, özellikle petrol ve gaz sektörü olmak üzere tehlikeli çalışma ortamlarında uygun sağlık ve güvenlik uygulamalarının uygulanmasının önemini vurgulamaktadır. Bu alanda gelecekteki araştırma ve uygulamaları bilgilendirmeyi amaçlar ve etkin SOCAR uygulamalarını uygulayarak iş güvenliği düzenlemelerine daha iyi uyumu, kazaları azaltmayı ve üretkenliği artırmayı teşvik eder.
Özet (Çeviri)
Oil and gas exploration facilities pose many risks and hazards to the safety of workers. The State Oil Company of the Republic of Azerbaijan (SOCAR) aims to minimize or eliminate these risks by identifying and controlling potential threats and better compliance with occupational safety regulations. Risk analysis and management are also critical components of SOCAR's security practices. The research proposed an integrated approach aimed at reducing occupational and public health hazards in the workplace. Regulatory frameworks in Azerbaijan need to be developed to improve the implementation of SOCAR and ensure compliance with international standards. This study aims to explore SOCAR's effectiveness in improving safety, reducing accidents and increasing productivity at oil and gas exploration facilities. It highlights the need for appropriate health and safety practices in hazardous work environments. Implementation of Occupational Health and Safety Practices and Risk Assessment (SOCAR) is crucial in ensuring the safety and well-being of workers in oil and gas exploration facilities, as there are hazardous work environments with a variety of potential hazards. Risk analysis is a core element of SOCAR and includes identifying potential hazards, assessing their likelihood of occurrence, and evaluating potential consequences in order to minimize risks and ensure safety. Overall, this study highlights the importance of applying appropriate health and safety practices in hazardous work environments, particularly in the oil and gas sector. It aims to inform future research and practice in this area and encourages better compliance with occupational safety regulations, reducing accidents and increasing productivity by implementing effective SOCAR practices.