The impact of the last wage on the reservation wage: A laboratory experiment
Son ücretin rezervasyon ücreti üzerindeki etkisi: Bir laboratuvar deneyi
- Tez No: 825639
- Danışmanlar: PROF. DR. DIETER BALKENBORG
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of Exeter
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Teorisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
İş arama teorileri rezervasyon ücreti özelliğine dayanmaktadır. Rezervasyon ücretlerinin belirleyicileri hakkında pek çok çalışma vardır ve bunların birçoğu insanların ücret teklif dağılımını bildiği varsayımına dayanmaktadır. Ancak ücret teklif dağılımının bilinmediği durumlarla ilgili çok az çalışma bulunmaktadır. Bu çalışmalardan bazıları, insanların dağılımı bilmediklerinde rezervasyon ücretini belirlemek için son ücretlerini referans noktası olarak aldıklarını iddia etmektedir. Laboratuvar deney sonuçlarımız insanların ücret teklifi dağılımını bilmemeleri halinde, son kazançları ile rezervasyon ücreti arasında bir ilişki olmadığını göstermektedir. Ancak, insanlar ücret teklifi dağılımlarını bilirlerse, son kazanç ve rezervasyon ücreti arasında önemli bir ilişki vardır.
Özet (Çeviri)
Job search theories depend on reservation wage property. There are many studies about the determinants of reservation wages and most of them rely on the assumption that people know the wage offer distribution. However, there is little research that depends on unknown wage offer distribution cases. Some of these studies claim that people get their last wages as a reference point in order to determine the reservation wage when they do not know the distribution. Our laboratory experiment results show that when people do not know the wage offer distribution, there is no relation between their last earning and the reservation wage. However, if people know the wage offer distribution, there is a significant relation between them.