Hedef maliyetleme sistemi: Bir üretim işletmesinde uygulama
Target costing system: Implementation in a manufacturing business
  1. Tez No: 825694
  2. Yazar: İBRAHİM ASİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SONGÜL KAKİLLİ ACARAVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmanın temel amacı stratejik maliyet yöntemlerinden biri olan hedef maliyetleme yönteminin mobilya (zigon) üretimi yapan bir işletme üzerinde uygulanabilirliğini ölçmektir. İşletme mevcut durumda geleneksel maliyet yöntemlerinden biri olan, ürün ya da hizmetin maliyetine işletmenin elde etmek istediği karın eklenmesi ile bulunan maliyet artı yöntemini kullanmaktadır. Değişen çevre koşulları, demografik etkenler ve artan rakipler neticesinde işletmenin rakiplerinden daha yüksek bir fiyat belirtmesi durumunda müşterilerini kaybetme riski yükselmektedir. Hedef maliyetleme yöntemi; işletmenin müşterilerin istekleri doğrultusunda üretim yaparak gereksiz harcamaların önüne geçip mevcut satış fiyatı ile daha fazla kar elde etmesini sağlayan bir yöntemdir. Hedef maliyetleme yöntemini bir mobilya (zigon) üretim işletmesi üzerinde uygulayarak, hedef maliyetleme yönteminin mobilya (zigon) üretiminde uygulanabilirliği kanıtlanıp maliyet artı yöntemi ile karşılaştırılmıştır. İşletme maliyet artı yöntemini kullanarak gereksiz harcamalarının arttığını; hedef maliyetleme yönteminin, maliyet artı yönteminden maliyetleri azaltmada daha iyi olduğunu görmektedir. Yapılan çalışma sonucunda hedef maliyetleme yönteminin mobilya (zigon) üretiminde uygulanabilir bir yöntem olduğu ve maliyetleri azaltmada iyi bir etkiye sahip olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to measure the applicability of the target costing method, which is one of the strategic costing methods, on a furniture (table) manufacturing company. The business currently uses the cost-plus method, which is one of the traditional cost methods and is found by adding the profit the business wants to make to the cost of the product or service. As a result of changing environ mental conditions, demographic factors and increasing competitors, the risk of losing customers increases if the company sets a higher price than its competitors. The target costing method; it is a method that enables the business to produce in line with the demands of the customers with target costing, avoiding unnecessary expenditures and making more profit with the current selling price. By applying the target costing method on this production company, the applicability of the target costing method in furniture production was proven and compared with the cost plus method. The business uses to cost plus method to increase its unnecessary expenses; finds that the target costing method is better at reducing costs than the cost plus method. As a result, it is seen than the target costing method is a viable method in furniture production and has a good effect on reducing costs.