Sanayi işletmelerinde hedef maliyetleme ve faaliyete dayalı maliyetleme sistemlerinin birlikte uygulanması
The Application of both target costing and activity based costing systems together in manufacturing company
- Tez No: 104937
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL FAHİR BİLGİNOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 232
Özet
ABSTRACT The main purpose of this study was to examine how target costing and activity-based costing systems can be applied together and whether the companies that are applying these systems can get any advantage. TCS, which is called as a strategic profit and cost management process, while enabling the control of the cost in the company needs accurate cost knowledge to evaluate performance and to determine target costing. Particularly depending on the technological development, in the process of loading the general manufacturing cost on to the products, ABCS is required. And this cost has an increased share in the manufacturing cost. The application of both target costing and activity-based costing systems together was examined in an industry company. Results indicated that applying TCS completely wasn't possible, due to the fact that team working hasn't adjusted yet in this company. On the other hand, ABCS was applied in the same company and the results indicated that this systems gives more accurate cost knowledge than the traditional systems. ÖZ Bu çalışmanın temel amacı, hedef maliyetleme ve faaliyete dayalı maliyetleme sistemlerinin birlikte nasıl uygulanabileceğini ve uygulayan işletmelere ne derece fayda sağlayabileceğini araştırmaktır. Stratejik bir kâr ve maliyet yönetim süreci olarak ifade edilen HMS, işletmede maliyetlerin kontrol altına alınmasına imkan sağlarken, hedef maliyetleri belirlemek ve performans değerlemesi yapmak için doğru maliyet bilgilerine ihtiyaç duyar. Bu doğru bilgileri ise, FDMS sunar. Özellikle, teknolojik gelişmelere bağlı olarak, üretim maliyetleri içerisinde payı artmış bulunan genel üretim maliyetlerinin mamullere yüklenmesinde, FDMS'nin uygulanması gerekli görülmektedir, iki sistemin birlikte uygulanmasına ilişkin olarak bir sanayi işletmesinde uygulama yapılmıştır. Yapılan uygulama ve araştırma sonucunda, işletmelerde takım çalışmasının yerleşmemiş olması vb. nedenlerle HMS'nin tam anlamıyla uygulanma imkanı bulunamamış, sadece hedeflenen maliyet olarak belirlenmiştir. FDMS ise, işletmede uygulanmış ve bu sistemin geleneksel maliyetleme sistemine göre, daha doğru maliyet bilgileri sunduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)