Securing peer-to-peer communication based on TCP/IP structure and modified diffie-hellman model
- Tez No: 825695
- Danışmanlar: DR. IHAB ELAFF
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siber Güvenlik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siber Güvenlik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
TCP/IP protokolündeki mevcut zayıflıklara rağmen evrensel olarak benimsenmeyi başardı ve bu da onu öngörülebilir gelecekte yeri doldurulamaz hale getirdi. Bu makale, Diffie-Hellman'ın geliştirilmiş bir versiyonunu ve AES algoritmasını dahil ederek TCP/IP modelinin güvenliğini arttırmayı amaçlamaktadır. Bu geliştirilmiş Diffie-Hellman sürümü, Diffie-Hellman'ın paylaşılan gizli anahtarını AES algoritması için giriş anahtarı olarak kullanarak genel değerlerin korunmasını sağlar. Bu değişiklikler, model için yüksek güvenliği garanti ederken, TCP başlığındaki mevcut ek yükleri yeniden kullanarak ve veri alanını ek bilgilerle genişleterek ek işlem süresini en aza indirir.
Özet (Çeviri)
Despite the existing weaknesses within the TCP/IP protocol, it has achieved universal adoption, making it irreplaceable for the foreseeable future. This paper aims to enhance the security of the TCP/IP model by including an enhanced version of Diffie-Hellman, along with AES algorithm. This enhanced Diffie-Hellman version ensures the protection of public values, utilizing the shared secret key of Diffie-Hellman as the input key for the AES algorithm. These modifications guarantee heightened security for the model, all while minimizing additional transaction time by reusing existing overheads within the TCP header and expanding the data field with supplementary information.