The role of Transanatolian Natural Gas Pipeline in The European Union energy supply security
Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattının Avrupa Birliği enerji arzı güvenliği'ndeki rolü
- Tez No: 606855
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF NUROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Uluslararası İlişkiler, Energy, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Türk-Alman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Avrupa Birliği'nin (AB) temel önceliklerinden biri olmakla birlikte enerji arz güvenliğini sağlama meselesi Avrupa Kömür ve Çelik Topluluğu'nun (AKÇT) kurulduğu 1951 yılından günümüze değin güncelliğini korumaktadır. AB'nin uluslararası enerji alanında hala kırılgan bir pozisyonda olması meselenin güncelliğini koruduğunu ortaya koymaktadır. Bu tez kapsamında gittikçe artan enerji talebi, bölgesel siyasi belirsizlikler ve çevresel tehlikeler göz önünce bulundurularak Avrupa Birliği'nin farklı rotalar ve boru hatlarının inşası ile uygulamakta olduğu enerji kaynaklarını çeşitlendirme stratejisi incelenecektir. Bu bağlamda Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı'nı inceleyecen bu çalışma, ilk olarak AB'nin farklı enerji kaynakları ve rotaları bulma, bir diğer ifadeyle enerji kaynaklarını farklılaştırma stratejisinin altında yatan nedenleri inceleyecektir. Ayrıca TANAP projesinin AB'nin enerji arz güvenliğini hem ekonomik hem de politik yönleri açısından arttırıp arttırmayacağı tartışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Securing the supply of energy is one of the fundamental priorities of the European Union (EU) dating back to the creation of the European Coal and Steel Community (ECSC) in 1951. However, the EU's dependence on external energy sources to meet its energy needs reveals that European energy supply security is a never-ending story. Considering growing energy demand, political instability in some energy producer countries and environmental threats, this thesis examines the EU's diversification strategy through the construction of alternative pipelines and energy routes. The aim of this thesis is twofold. Firstly, through an examination of the Trans-Anatolian gas pipeline (TANAP), which is a natural gas pipeline transmitting the natural gas from Azerbaijan through Georgia and Turkey, this thesis tries to understand the rationale behind the EU's ambitions to diversify its energy suppliers and routes. After that, this thesis analyzes the TANAP with the research question being whether the implications of it will lead to enhancement in European energy supply security in both political as well as economic terms.