Ratlardaki enfekte yara iyileşmesine topikal sevofluranın etkisi
The effect of topical sevofluran on infected wound healing in rats
  1. Tez No: 825701
  2. Yazar: REYHAN İŞLEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASLI DÖNMEZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Etlik Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amaç: Ratlarda oluşturulan enfekte yara modelinde, topikal sevofluran uygulamasının yara iyileşmesi üzerindeki antibakteriyel ve anitiinflamatuar etkilerini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmada, hayvan etik kurulu alındıktan sonra, 250-300 gram ağırlığında, 10-12 haftalık, erkek, Vistar Albino cinsi 18 rat kullanıldı. Ratlar Deney (Grup D), Kontrol (Grup K) ve Sham grubu (Grup S) olarak 3 gruba randomize edildi. Deneklerin sırt bölgesinde 3 cm uzunluğunda cilt insizyonu yapıldı ve hazırlanan Staphylococcus aureus bakteri kolonileri yara yerine inoküle edilerek enfeksiyon oluşumu beklendi. Grup D'de yara alanına 3 ml (1ml/cm) sevofluran, Grup K'ye 3 ml izotonik uygulandı, Grup S'ye ise herhangi bir işlem uygulanmadı. Enfeksiyonun 0. günü, 5. günü ve 10. gününde yara yerinden doku örnekleri alındı ve bu örneklerden interlökin [IL]-1beta [β], IL-10 ve tümör nekroz faktör-alfa [TNF-α] konsantrasyonları Enzim-linked Immunsorbent Assay (ELISA) yöntemi ile analiz edildi. Çalışmanın 15. gününde tüm deneklerden histopatolojik değerlendirme için yara dokusu ve etrafındaki sağlam dokuyu içeren örnekler alındı. Aktif inflamasyon, kronik inflamasyon, granülasyon oluşumu ve fibrozis açısından değerlendirildi. Bulgular: Histopatolojik değerlendirmede; sevofluran grubunun aktif inflamasyon skoru diğer gruplara kıyasla anlamlı olarak düşüktü (p=0,025). Kronik inflamasyon ve granülasyon şiddetinin anlamlı olmamakla beraber diğer iki gruba göre düşük, fibrozis şiddetinin ise diğer gruplara göre yüksek skorlarda seyrettiği görüldü. İmmünokimyasal testlerde doku IL-10 düzeyi sevofluran grunda diğer iki gruba göre anlamlı derecede yüksekti (p=0,009). IL-1β ve TNF-α doku düzeyleri gruplar arasında benzerdi. Sonuç: Bulgularımız topikal sevofluranın histopatolojik ve immünokimyasal incelemelerde antiinflamatuar ve antimikrobiyal etkiler gösterdiğini ve yara iyileşmesinde olumlu etkilerinin olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to investigate the antibacterial and anit- inflammatory effects of topical sevofluran application on infected wound healing in rats. Material and Method: After ethics committee approval, 18 Wistar-Albino rats weighing 250-300 grams, aged 10-12 weeks, were used. Rats were randomized into 3 groups: Experiment (Group D), Control (Group K) and Sham group (Group S). A 3 cm long skin incision was made at the back of the rats and pre-prepared Staphylococcus aureus colonies were inoculated onto the wound. In group D, 3 ml (1ml/cm) sevoflurane, in Group K 3 ml isotonic saline was applied topically. Group S received no treatments. Tissue samples were taken from the wound site on the 0th, 5th day and 10th day of infection and interleukin [IL]-1β, IL-10 and tumour necrosis factor alpha (TNF-α) concentrations were analyzed by Enzyme-linked Immunosorbent Assay (ELISA) method. For histopathological evaluation, samples from the scar and surrounding intact tissues were taken from all subjects on the 15th day of the study. Tissue samples were evaluated for active inflammation, chronic inflammation, granulation formation and fibrosis. Results: In histopathological evaluation, active inflammation severity of the sevoflurane group were significantly lower than the other two groups (p=0,025). Although statistically not significant chronic inflammation, and granulation scores were lower and fibrosis scores were higher in the sevoflurane group comparing to the other two groups (p=0,184, p=0,161, p=0,068 respectively). Also, tissue IL-10 levels were significantly higher in the sevoflurane group comparing to the other two groups (p=0,009). IL-1β and TNF-α tissue levels were similar between the groups. Conclusion: Our findings demonstrate that topical sevoflurane shows anti- inflammatory and antimicrobial effects in histopathological and immunochemical evaluations and has positive effects on wound healing.