Diyabetik ratlarda karanfil uçucu yağının Staphylococcus aureus ile enfekte yara iyileşmesine etkisi
Effect of clove essential oil on wound healing infected with Staphylococcus aureus in diabetic rats
- Tez No: 893631
- Danışmanlar: PROF. DR. SULTAN TAŞCI, PROF. DR. LATİFE ÇAKIR BAYRAM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
DİYABETİK RATLARDA KARANFİL UÇUCU YAĞININ STAPHYLOCOCCUS AUREUS İLEENFEKTE YARA İYİLEŞMESİNE ETKİSİ Hilal KAHRAMAN Sağlık Bilimleri Enstitüsü Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Doktora Programı Doktora Tezi, Temmuz 2024 ÖZET Bu araştırma, diyabetli ratlarda Staphylococcus Aureus ile oluşturulan enfekte yarada karanfil uçucu yağının yara iyileşmesi ve bakteri yükünün azalması üzerine etkisini belirlemek amacıyla tek kör randomize kontrollü deneysel çalışma olarak yürütülmüştür. Araştırmanın deney aşaması Erciyes Üniversitesi Deneysel Araştırmalar Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde (DEKAM), Patolojik analizleri Erciyes Üniversitesi Veteriner Fakültesi Patoloji Laboratuvarı'nda, mikrobiyolojik analizleri ise Erciyes Üniversitesi Veteriner Fakültesi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Laboratuvarı'nda gerçekleştirilmiştir. Deneyde ön çalışmada 9 ana çalışmada 72 olmak üzere 81 adet Sprague-Dawley cinsi rat kullanılmıştır. Toplamda Sağlıklı (n=24), Diyabetik (n=24) ve Diyabetik enfekte (n=24) olmak üzere üç grup oluşturulmuş ve her bir grupta zeytinyağı (n=8), karanfil yağı (n=8) ve antibiyotik (n=8) tedavi alt grupları oluşturulmuştur. Her gruba 6 mm çapında eksizyonel yara oluşturulmuş enfekte grup standart Staphylococcus Aureus suşu (25923) ile enfekte edilmiştir. Bakteri inokülasyonunun 3. gününde lezyon oluşumu gözlenmiştir. Her gruba 14. güne kadar yer aldığı alt gruba yönelik tedavi (zeytinyağı, karanfil yağı ve antibiyotik) uygulanmıştır. Yara alanının kontaminasyonunu önlemek için özel pansuman ile kapatılmıştır. Her bir gruptan 3., 7. günde birer doku örneği 14. günde ise tüm ratlarda doku örneği alınarak histopatolojik ve immunohistokimyasal analizleri yapılmıştır. Mikrobiyolojik inceleme için 3., 7. ve14. gün sürüntü örneği alınmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler, Kruskal Wallis analizi, Friedman analizi, Bonferroni analizi kullanılmıştır. İstatistiksel anlamlılık p0.05).
Özet (Çeviri)
EFFECT OF CLOVE ESSENTIAL OIL ON WOUND HEALING INFECTED WİTH STAPHYLOCOCCUS AUREUS IN DIABETIC RATS Hilal KAHRAMAN Institute of Health Sciences Surgical Diseases Nursing PhD Program Doctoral Thesis, July 2024 ABSTRACT This study was conducted as a single-blind randomised controlled experimental study to determine the effect of clove essential oil on wound healing and reduction of bacterial load in wounds infected with Staphylococcus aureus in diabetic rats. The experimental phase of the study was carried out at the Experimental Research Application and Research Centre of Erciyes University, the pathological analyses were carried out at the Pathology Laboratory of the Faculty of Veterinary Medicine of Erciyes University and the microbiological analyses were carried out at the Laboratory of the Microbiology Department of the Faculty of Veterinary Medicine of Erciyes University. Eighty-one Sprague-Dawley rats were used in the experiment, 9 in the preliminary study and 72 in the main study. Three groups were formed as healthy (n=24), diabetic (n=24), and diabetic-infected (n=24), and within each group olive oil (n=8), clove oil (n=8), and antibiotic (n=8) treatment groups were formed. A 6 mm diameter excisional wound was created in each group and the infected group was infected with a standard Staphylococcus aureus strain (25923). Lesion formation was observed on the 3rd day after bacterial inoculation. Each group received treatment (olive oil, clove oil, and antibiotics) for the subgroup to which they belonged until day 14. The wound area was covered with a special dressing to prevent contamination. Tissue samples were taken from each group on days 3 and 7 and from all rats on day 14 for histopathological and immunohistochemical analysis. Swab samples were taken on days 3, 7, and 14 for microbiological examination. Descriptive statistics, Kruskal-Wallis analysis, Friedman analysis, and Bonferroni analysis were used to evaluate the data. Statistical significance was accepted as p0.05).