The Conservation of the natural heritage in Kandovan, Tabriz, East Azarbaijan
Kandovan, Tebriz, Doğu Azerbaycan'daki doğal mirasın korunması
  1. Tez No: 825755
  2. Yazar: YEGANEH BELOON
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE GÜLÇİN KÜÇÜKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Kandovan, İran'da, Azerbaycan'ın güneyinde küçük bir kasabadır. Eşsiz bir jeolojik yapıya sahiptir; ana kaya volkanik kökenlidir ve piroklastikten (tüf, lapilli, volkanik bombalar vb.) oluşur. Doğal görünümü zamanla kısmen değişmiş ve kültürel bir manzara ortaya çıkmıştır. Türkiye'de bulunan ve dünya mirası listesinde yer alan Kapadokya'da olduğu gibi,“karan”olarak adlandırılan tek tek volkanik tepeler, insanlar tarafından mimari mekanlar (konut, ahır, depo vb.) ve yerel bir mimari kimlik oluşturmak için oyulmuştur. Kandovan'da zamanla insanlar yerel yapı malzemeleri ile örgütlenmişler ve bu jeolojik oluşuma katkıda bulunmuşlardır. Doğal görünümü zamanla kısmen değişmiş ve kültürel bir manzara ortaya çıkmıştır. Ancak günümüzde hızlı ve kontrolsüz kentleşme ve turizm nedeniyle otel ve konut olarak kullanılan ve yerel mimari kimlik kazanan alanlarda yapısal ve işlevsel bozulmalar görülmektedir. Kandovan, öncelikli koruma politikaları ile planlanmalı ve korunmalıdır. UNESCO'nun temel çalışma alanlarından biri de kültürel ve doğal mirasın korunması ve tanıtılmasıdır. Uluslararası öneme sahip doğal alanlar, anıtlar ve tarihi alanlar“Dünya Mirası”statüsü kazanabilir. UNESCO'nun dünya mirası gibi bu uluslararası ve ulusal kuruluşların misyonları, ülkeleri doğal ve kültürel miraslarını korumaya teşvik etmek, ülkelerine teknik yardım ve eğitim sağlamak ve uluslararası işbirliği kurmaktır. Bu tezin amacı, dünyadaki doğal mirasın korunması ile ilgili konuları incelemek ve İran'daki Kandovan tabiatı rezervinin UNESCO Kültürel / Doğal Miras Listesi'nde listelenip listelenemeyeceği konusunu karşılaştırmalı olarak incelemektir. Tezin amacı Kandovan Doğal Miras alanın jeolojik ve mimari değerlerini irdelemek sorunlarını incelemek ve koruma çözüm önerileri geliştirmektir. UNESCO'nun ana odak alanı doğal ve kültürel mirasın korunması ve teşvik edilmesidir. Doğal alanlar, anıtlar ve tarihi yerler gibi uluslararası öneme sahip yerler“Dünya Mirası”statüsü ile belirlenebilir. UNESCO'nun dünya mirası gibi uluslararası ve ulusal kuruluşların misyonları, doğal ve kültürel mirasın korunmasını teşvik etmek, ülkelere teknik destek ve eğitim sağlamak ve uluslararası işbirliğini teşvik etmektir. Bu tez, doğal mirasın korunmasıyla ilgili küresel konuları incelemeyi ve İran'daki Kandovan doğa rezervinin UNESCO Kültürel/Doğal Miras Listesi kriterlerini karşılayıp karşılamadığını karşılaştırmalı olarak değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Bu tez, Kandovan Doğal Miras alanının jeolojik ve mimari değerlerini değerlendirmeyi, sorunları ele almayı ve korunması için çözümler önermeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Kandovan is a small town in Iran, in the south of Azerbaijan. It has a unique geological structure; the bedrock is of volcanic origin and consists of pyroclastic (tuff, lapilli, volcanic bombs, etc.). Its natural appearance has partially changed over time and a cultural landscape has emerged. As in Cappadocia, which is located in Turkey and is on the world heritage list, individual volcanic hills called“karan”have been carved by people to create architectural spaces (housing, barns, warehouses, etc.) and a vernacular architectural identity that local people have organized with local building materials over time in Kandovan, and contributed to this geological formation. Its natural appearance has partially changed over time and a cultural landscape has emerged. However, due to rapid and uncontrolled urbanization and tourism, structural and functional deteriorations are observed in areas used as hotels and residences and gaining a local architectural identity, today. Kandovan should be planned and protected with priority conservation policies. One of the main areas of work of UNESCO is protecting and promoting cultural and natural heritage. Natural areas, monuments, and historical sites of international importance can gain“World Heritage”status. The missions of these global and national organizations, such as UNESCO's world heritage, encourage countries to protect their natural and cultural heritage, provide technical assistance and training to their countries, and establish international cooperation. This thesis aims to examine the issues related to the protection of natural heritage in the world and to comparatively examine whether the Kandovan nature reserve in Iran can be listed in the UNESCO Cultural / Natural Heritage List. The thesis aims to examine the geological and architectural values of the Kandovan Natural Heritage area, explore the problems, and develop conservation solutions.