La figure de Marie dans la Tradition Musulmane
Müslüman Geleneğinde Meryem Figürü
  1. Tez No: 825775
  2. Yazar: HASAN YAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ BOUAMAMA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Université de Strasbourg
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Akdeniz Eski Çağ Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Hıristiyanlar, İsa'nın Tanrı'nın yeryüzündeki enkarnasyonu olduğuna inanırken, bazı Hıristiyanlar, İsa ile inananlar arasında doğrudan bir bağlantı oluşturmak için kiliselerdeki belirli statüler ve figürler aracılığıyla İsa'yı putlaştırmışlardır. Kur'an Meryem'in mükemmel bir aileden gelen bir anne olduğunu belirtir. Aynı şekilde İmran kızı Meryem de Rabbinin sözlerini ve kitaplarını doğru bildirmiştir. İslam, Meryem'i bakire ve dindar bir kadın olarak tanımlar, O bir peygamberin annesidir. İslam, Meryem imajını çevreleyen putperestliği reddeder.
Özet (Çeviri)
While Christians believe that Jesus is the earthly incarnation of God, some Christians have idolized Jesus through certain statuses and figures in churches to create a direct connection between Jesus and believers. The Quran states that Mary was a mother from an excellent family. Likewise, Maryam, the daughter of Imran, reported the words and books of her Lord accurately. Islam defines Mary as a virgin and pious woman, She is the mother of a prophet. Islam rejects the idolatry surrounding the image of Mary.