The role of social media in tourism marketing
Turizm pazarlamasında sosyal medyanın rolü
  1. Tez No: 825776
  2. Yazar: ANAS ALKHALDI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışma, Ürdün'de turizm endüstrisini etkileyen internet pazarlamasının gelişimini belirlemeyi ve Ürdün'de artan sosyal medyanın pazarlama üzerindeki etkisini incelemeyi amaçlamıştır. Çalışma, 2022 turizm sezonunda Krallık'taki tüm turistik yerlerin coğrafi temsili dikkate alınarak rastgele seçilen (384) yerli turisti içermektedir. Geçerliliğini ve çalışmanın amaçlarına uygunluğunu sağlamak ve çalışmanın sonuçlarını göstermek için: sosyal medya ağlarının ilgi aşamasındaki etkisinin önemi ve sosyal medyanın turizm reklamcılığı için kullanılması turistlerin farklı yerlere olan ilgisini artırmaktadır. Ürdün'de sosyal ağ siteleri bana Ürdün'deki turistik yerler hakkında bilgi sağlıyor. Ayrıca sosyal paylaşım sitelerinde yer alan reklamların Ürdün'deki turistlerin ilgisini çekmesi, Kategorilere eklenmesi ve sosyal medyanın Ürdün turistik siteleri hakkında önemli bir bilgi kaynağı olması, sosyal medyanın Ürdün turizm medyasının tanıtımına katkı sağlamasının yanı sıra doğruluğu ve Ürdün turizm bilgilerinin hacmi sonuçlar ayrıca bilgi verimliliği, ilgi aşaması, bilgi doğruluğu ve (dikkat, ilgi, istek ve eylem) arasında bir ilişki olduğunu gösterdi. ve bilgi verimliliği, bilgi doğruluğu, ilgi aşaması ve kullanım kolaylığı ile etkileşim yoluyla Ürdün'de turizmi teşvik etme arasında pozitif bir ilişki. Çalışmada turizm sektörüne önem verilmesi, turizm bileşenlerinin korunması, geliştirilmesi ve geliştirilmesi için çalışmalar yapılması, iç turizm ve sürdürülebilir turizm için hedefli tanıtım politikalarının benimsenmesi, bu konuda medyadan yararlanılması, vatandaşların ihtiyaçlarının bilinmesi ve turizm güdülerinin belirlenmesi ve iç turizm yoluyla tatmin edilmeleri için motive edilmesi ve memnuniyetlerinin sağlanmasıdır. Çalışmanın konusu ile ilgili araştırması tamamlanmamış hususları kapsayacak sonraki çalışmalar
Özet (Çeviri)
This study aimed to identify the evolution of internet marketing affected the tourism industry in Jordan and examine the Social Media's influence on marketing increased in Jordan. The study included (384) domestic tourists who were randomly selected, taking into account the geographical representation of all tourist sites in the Kingdom during the tourist season in 2022. ; To ensure its validity and suitability for the purposes of the study and showed the results of the study : importance of effect of social media networks in terms of interest stage, and the use of social media for tourism advertising increases the interest of tourists in different places in Jordan ,social networking sites provide me with information about tourist sites in Jordan. in addition, the advertisements on social networking sites attract the attention of tourists in Jordan, add to Categories and social media are an important source of information on Jordanian tourist sites, social media contributed to the tourism media promotion of Jordan as well as the accuracy and volume of Jordanian tourism information the results also showed a relationship between information efficiency, interest stage, information accuracy, and (attention, interest, desire, and acting). and positive relationship between information efficiency, information accuracy, interest stage and Encouraging tourism in Jordan by interactivity by ease of use. The study recommended the necessity of paying attention to the tourism sector, preserving the tourism components, working on its development and development, adopting targeted promotional policies for domestic tourism and sustainable tourism, making use of the media in this, knowing the needs of citizens and their tourism motives and motivating them to satisfy them through domestic tourism, and achieving their satisfaction. Subsequent studies to cover aspects related to the subject of the study whose research has not been completed.