65 yaş ve üzeri ürolojik cerrahi geçiren hastalarda üç farklı kırılganlık ölçeğinin postoperatif sonuçları öngörme yeteneğinin değerlendirilmesi
Assessment of the predictive ability of three different frailty scales on postoperative outcomes in patients over 65 years undergoing urological surgery
- Tez No: 825797
- Danışmanlar: PROF. DR. SUNA GÖREN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Çalışmamızda ürolojik cerrahi geçiren 65 yaş ve üzeri hastalarda kırılganlığın FRAIL Ölçeği (FRAIL), Edmonton Kırılganlık Ölçeği (EKÖ) ve Klinik Kırılganlık Skalası (KKS) ile belirlenmesi, postoperatif 30 günlük dönemde olumsuz sonuçlarla ilişkisinin araştırılması ve ölçeklerin bu konulardaki tahmin güçlerinin kıyaslanması amaçlanmıştır. Ürolojik cerrahi geçiren ≥65 yaşında 234 hastada gerçekleştirilen prospektif çalışmada preoperatif dönemde sosyo-demografik verileri, son bir yıl içerisindeki acil servis başvuruları, düşme sayıları, Amerikan Anestezistler Derneği Fiziksel Durum Sınıflaması (ASA), Charlson Komorbidite İndeksi (CKİ), albümin, hemoglobin, hematokrit değerleri, kırılganlık ölçek puanları kaydedilmiştir. Hastaların postoperatif 30 gün boyunca komplikasyonlar, yoğun bakım yatışı, yoğun bakımda ve klinikte yatış süresi, acil servis başvurusu takip edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In our study, we aimed to determine the frailty status of patients aged 65 years and older who underwent urological surgery using the FRAIL Scale, Edmonton Frailty Scale (EFS) and Clinical Frailty Scale (CFS); investigate their relationship with adverse outcomes during the 30-day postoperative period, and compare the predictive abilities of these scales. In a prospective study involving 234 patients aged ≥65 years who underwent urological surgery, we recorded socio-demographic data, emergency department admissions and the number of falls in the past year, American Society of Anesthesiologists Physical Status Classification (ASA), Charlson Comorbidity Index (CCI), albumin, hemoglobin, hematocrit values, and frailty scale scores preoperativeley. All patients were followed for postoperative complications, intensive care unit admission, length of intensive care unit stay, length of hospital stay and emergency department admissions for 30 days postoperatively.