Türkiye'nin uluslararası göç politikaları (2010-2022)
Türkiye's international migration policies (2010-2022)
- Tez No: 825798
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CANAN EMEK İNAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kentleşme ve Çevre Sorunları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Araştırmanın inceleme alanı Türkiye'nin 2010-2022 yılları arasındaki uluslararası göç politikalarının, Suriye iç savaşı sonrası Türkiye'ye gerçekleşen Suriye göçü çerçevesinde incelenmesi ve yaşanan göç hareketliliğinin Türkiye'deki ekonomik, sosyal ve güvenlik sonuçlarının değerlendirilmesidir. Suriye göçü; Türkiye'nin Cumhuriyet tarihinden bu yana yaşadığı göç hareketlerinden farklı karakterde bir insan hareketliliğidir. Göçle gelen nüfusun sayıca fazla olması ve göç hareketinin kesintisiz olarak uzun bir dönem devam etmesi göçün sonuçlarının, ülkede her geçen gün daha da hissedilir olmasına sebep olmuştur. Suriye'nin özellikle jeopolitik konumu nedeniyle, yaşanan iç savaşa, uluslararası kamuoyunda söz sahibi ülkeler ve kurumlar müdahil olmuş fakat bu müdahaleler Suriye iç savaşının çözülmesine katkıda bulunmamış, savaşın devam etmesi ise çok büyük bir göç dalgasının yaşanmasıyla sonuçlanmıştır. Suriye savaşı ile birlikte izlediği açık kapı politikası nedeniyle Türkiye dünyanın en çok mülteci barındıran ülkesi konumuna gelmiştir. Türkiye bu göç hareketine hazırlıksız yakalanmış ve öngöremediği bu insan hareketliliğini, göç sonrası yapılandırdığı kamu kurumları ve politikalar ile yönetmeye çalışmıştır. Suriye göçü, Türkiye'de ekonomik, sosyal ve güvenlik alanında birçok soruna neden olmuştur.
Özet (Çeviri)
The study area of the study is to examine Türkiye's international migration policies between 2010-2022 within the framework of Syrian migration to Türkiye after the Syrian çivil war and to evaluate the economic, social and security consequences of migration movements in Türkiye. Syrian migration; It is a human mobility of a different character from the migration movements that Türkiye has experienced since the history of the Republic. The fact that the population coming with migration is high and the migration movement continues for a long time without interruption has caused the results of migration to be felt more and more every day in the country. Due to the geopolitical position of Syria in particular, countries and institutions that have a say in the international public opinion have intervened in the civil war, but these interventions have not contributed to the resolution of the Syrian civil war, and the continuation of the war has resulted in a very large wave of migration. Due to the open door policy it has followed with the Syrian war, Türkiye has become the country hosting the most refugees in the world. Türkiye was caught unprepared for this migration movement and tried to manage this human mobility, which it could not foresee, with the public institutions and policies it structured after migration. Syrian migration has caused many economic, social and security problems in Türkiye.