Precarious necessity: Deleuze and the theory of thought
Güvencesiz zorunluluk: Deleuze ve düşünce kuramı
  1. Tez No: 825818
  2. Yazar: AHMET AKTAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CORRY SHORES
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu tez Deleuze'ün düşünme felsefesinin özellikle onun metafizik ile olan ilişkisini tartışarak ayrıntılı bir incelemesini sunmayı amaçlamaktadır. İlk bölüm, Deleuze'ün düşünme anlayışını Batı felsefe geleneğindeki diğer iki önde gelen düşünce kavrayışından ayırmaktadır. İkinci bölüm, Deleuze'ün Kantçı düşünme modeline yönelik eleştirilerine odaklanmakta ve bu sorunlara önerdiği çözümü kısaca sunmaktadır. Sonraki üç bölüm, düşünce kuramı içindeki çok önemli bir soruna, yani düşünmenin gerçekle ilişkisine ve onun bir mutlağa ulaşma kapasitesine odaklanmaktadır. Bu amaçla, bu bölümler Deleuze'ün düşünme felsefesi, zaman felsefesi ve metafiziği arasındaki ilişkiyi tartışmaktadır. Bu son üç bölümdeki argümanım, Deleuze'ün“saf bir metafizikçi”olarak, düşüncenin bir mutlağa ulaşma konusunda benim spekülatif zamansalcılık adını verdiğim dogmatik olmayan spekülatif bir pozisyon ileri sürdüğüdür. Bu pozisyona göre, düşünce mutlak yani koşulsuz bir gerçeğe ulaşabilir; bu, değişimin saf ve boş biçimi olarak zamanın, olumsal insan düşüncesi ve deneyimi de dahil olmak üzere herhangi bir oluşumun koşulu olmasıdır. Bununla birlikte, Deleuze'ün düşünce teorisinde orijinal olan şey, herhangi bir gerekliliğin ve düşüncenin ulaşabileceği gerçeğin güvencesi ve kırılgan bir zorunluluk olarak kalmasıdır, yani zamanın saf formunun gerekliliği de dahil olmak üzere tüm gerçeklerin, zamanın yıkıcı ve dönüştürücü güçleri tarafından yok edilmeye ve dönüştürülmeye açık olmasıdır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to give an elaborate exposition of Deleuze's philosophy of thinking by discussing particularly its relationship to his metaphysics. The first chapter provides a detailed presentation of Deleuze's understanding of thinking by distinguishing it from two other salient conceptions of thought. The second chapter focuses on Deleuze's criticisms of the Kantian model of thinking and a brief introduction of his proposed solution to those problems, which amounts to his theory of Ideas. The following three chapters focus on a crucial problem within the theory of thought, i.e., thinking's relationship with the real and its capacity for reaching an absolute. To this end, these chapters discuss the relationship between Deleuze's philosophy of thinking, his philosophy of time and metaphysics. My argument in these last three chapters is that Deleuze, as a“pure metaphysician,”propounds a non-dogmatic speculative position which I call speculative temporalism. According to this position, thought can reach an absolute, i.e., an unconditional truth, which is that time as the pure and empty form of change is the condition of any occurrence, including contingent human thinking and experience. However, what is original in Deleuze's theory of thought is that any necessity and truth thought can reach remains a precarious necessity, meaning that they, all truths, including the necessity of the pure form of time, are open to being destroyed by the disintegrating powers of time itself.