Lojistik sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin lojistik 4.0'a bakış açısı: Adana ve Mersin'deki sektör temsilcileri üzerine bir araştırma
Perspective of logistics 4.0 of businesses operating in the logistics sector: a research on sector representatives in Adana and Mersin province
  1. Tez No: 941503
  2. Yazar: HÜSEYİN TOKAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE KADİR ÖZEKENCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, Adana ve Mersin illerinde faaliyet gösteren uluslararası çapta hizmet veren işletmelerin Lojistik 4.0 kavramına yönelik farkındalık düzeylerini, bu yaklaşımı benimseme eğilimlerini ve karşılaştıkları temel zorlukları analiz etmektir. Çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden olan fenomonolojik yöntem kullanılmıştır. Derinlemesine mülakat yöntemi ile yapılan görüşmelerde yarı yapılandırılmış mülakat soruları tercih edilmiştir. Firma belirlemede sektör yetkilileri ve akademisyenlerin bilgi ve deneyimlerinden faydalanılmıştır. Elde edilen bulgular, bölgedeki işletmelerin Lojistik 4.0 konusunda sınırlı bilgiye sahip olduğunu ve genel farkındalık seviyesinin düşük olduğunu göstermektedir. Ayrıca, dijital dönüşüm için gerekli olan finansal kaynaklara erişimde yaşanan sıkıntıların, yeni teknolojilerin benimsenmesini olumsuz etkilediği belirlenmiştir. Araştırma bulgularına göre, işletmelerin büyük çoğunluğu hâlen temel dijital altyapı eksiklikleri yaşamaktadır. Tedarik zinciri süreçlerinde şeffaflık ve görünürlük, bazı firmalarda dijital araçlarla sağlanmaya çalışılsa da, genel olarak eski usul işleyiş devam etmektedir. Otomasyon genelde depo yönetimiyle sınırlı kalmaktadır. Robotik sistemlerin kullanımı yok denecek kadar azdır. Katılımcılar, Lojistik 4.0 teknolojilerinin sürdürülebilirliğe katkı sağladığını belirtse de, bu katkılar çoğunlukla dolaylıdır. Katılımcılar, müşteri deneyimini geliştirmeye yönelik gerçek zamanlı takip, otomatik bilgilendirme gibi dijital araçlar kullandıklarını belirtmişlerdir. Dijital güvenlik konusunda farkındalık düşüktür. Büyük ölçekli firmalar bu konuda daha hazırlıklıdır. Yurt dışı operasyonları olan firmalar Lojistik 4.0 araçlarını daha çok kullanmaktadır. Planlı bir dijital dönüşüm ya da sürdürülebilirlik stratejisi çoğu firmada bulunmamaktadır. Katılımcılar, istihdam ve ekonomik büyüme ile ilgili hedeflere daha fazla öncelik verdiklerini belirtmişlerdir. Bu çalışma literatürdeki boşluğu doldurmak maksadıylaLojistik 4.0 hakkında yapılan çalışmaların genellikle makro düzeyde ve teorik perspektiften ele alınmasına karşın, konuya yerel ölçekten ve uygulamaya dönük bir bakış açısı sunarak özgün bir katkı sağlamaktadır. Yüz yüze mülakatlarla elde edilen veriler, sektör temsilcilerinin doğrudan deneyimlerine dayalı özgün bulgular sunmakta ve Lojistik 4.0' ın saha uygulamalarındaki mevcut durumu ortaya koymaktadır. Ayrıca, dijital dönüşüm sürecinde yaşanan finansal ve kurumsal yetersizliklerin altı çizilerek, bu alanlardaki politika eksikliklerine dikkat çekilmektedir. Çalışma sonucunda, Lojistik 4.0 uygulamalarının yerel ölçekte yaygınlaştırılabilmesi için farkındalık artırıcı faaliyetlere ve hem kurumsal hem de kamusal destek mekanizmalarının geliştirilmesine ihtiyaç duyulduğu ortaya konulmaktadır. Bu bağlamda, politika yapıcılar ve sektör paydaşları için çeşitli öneriler sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to analyze the level of awareness, adoption tendencies, and key challenges related to the concept of Logistics 4.0 among internationally operating businesses located in the provinces of Adana and Mersin. The study employs a qualitative research design, utilizing the phenomenological method. Semi structured interview questions were used in in depth interviews. In selecting the firms, the knowledge and experience of industry professionals and academics were consulted.The findings reveal that businesses in the region have limited knowledge of Logistics 4.0 and that overall awareness levels are low. Additionally, difficulties in accessing the financial resources necessary for digital transformation have been identified as a major barrier to the adoption of new technologies. According to the research results, the majority of businesses still suffer from basic digital infrastructure deficiencies. Although some companies attempt to ensure transparency and visibility in supply chain processes through digital tools, traditional operational methods generally prevail. Automation is typically limited to warehouse management, and the use of robotic systems is nearly nonexistent.Although participants noted that Logistics 4.0 technologies contribute to sustainability, these contributions are mostly indirect. They also reported using digital tools such as real time tracking and automatic notifications to enhance customer experience. Awareness regarding digital security was found to be low, although large scale firms were better prepared in this area. Firms engaged in international operations tend to utilize Logistics 4.0 tools more extensively. Most businesses lack a structured digital transformation or sustainability strategy. Participants indicated that they prioritize goals related to employment and economic growth.This study offers an original contribution to the literature by providing a local and practice oriented perspective on Logistics 4.0, in contrast to the predominantly macrolevel and theoretical approaches in existing research. The data collected through face to face interviews offer unique insights based on the direct experiences of industry representatives and reveal the current state of fieldlevel implementations of Logistics 4.0. Moreover, the study highlights the financial and institutional deficiencies encountered during the digital transformation process and draws attention to policy gaps in these areas.The findings underscore the need for awarenessraising activities and the development of both institutional and public support mechanisms to promote the adoption of Logistics 4.0 practices at the local level. In this context, the study offers several recommendations for policymakers and industry stakeholders.