Obezitenin dolaşımdaki nesfatın-1 ve fetuin-a düzeyleri ile ilişkisi
The relationship between circulating nesfatin-1 and fetuin-a levels in obesity
- Tez No: 825861
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK TÜZÜN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Amaç: Obezite bütün dünyada sıklığı giderek artan önemli bir sağlık problemidir. Nesfatin-1 beyin sapı ve hipotalamusta salgılanan, enerji dengesinin düzenlenmesinde görev alan, açlık aminoasidi içeren peptit zincirine bağlı üç karbonhidrat ünitesinden ve tek bir mRNA tarafından kodlanan, insülin ile uyarılan reseptör tirozin kinazın endojen inhibitörüdür. Fetuin-A ise çok yönlü bir protein olup insülin direncinin gelişiminde rol oynayan insülin reseptörü tirozin kinazının endojen reseptörüdür. Bu çalışmada, Nesfatin-1 ve Fetuin-A' nın obez bireylerde serum düzeylerine bakarak obezite ve ilgili faktörler ile ilişkisi olup olmadığını ortaya koymaya çalıştır. Gereç ve yöntem: Çalışmaya vücut kitle indeksi (VKI) 30 kg/m2'nin üzerinde olan 32 obez hasta ve VKI 20-25 kg/m2 arasında olan 36 kontrol birey alındı. Hasta dosyalarından endokrin polikliniğine gelen ve rutin olarak bakılan glukoz, kan üre azotu, kreatinin, sodyum, potasyum, kalsiyum, albümin, AST, ALT, total kolesterol, LDL, HDL, trigliserit, insülin, kortizol, tam kan sayımı, TSH, st4, 25(OH)D vitamini düzeyleri kaydedildi. Çalışmaya katılan bireylerin rutin tahlilleri için açlık sırasında alınan kan örnekleri 6 ml kadar jelli tüplere alındı. Bu kan örneklerinin santrifüjü sonucu elde edilen serumlardan Nesfatin-1 ve Fetuin-A ELISA yöntemiyle çalışıldı. Bulgular: Gruplar cinsiyet ve yaş açısından birbirine benzer izlendi (p>0,05). Nesfatin- 1 serum düzeyi obezitesi olan grupta kontrol grubuna göre istatiksel olarak anlamlı saptandı (p0,05).
Özet (Çeviri)
Objectıve: Obesity is an important health problem whose frequency is increasing all over the World. Nesfatin-1 is an endogenous inhibitör of insülin- stimulated receptor tyrosine kinase, secreted in the brainstem and hypotalamus, involved in the regulation of energy balance, consisting of three carbohydrate unıts connected to the peptide chain containing the fasting amino acid and encoded by a single mRNA. Fetuin-A is a multifaceted protein and serves as the endogenous receptor of the insulin receptor tyrosine kinase, playing a role in the development of insulin resistance. In this study, we tried to reveal wheather Nesfatin-1 and Fetuin-A their serum levels in obese individuals. Material and methods: 32 obese petients with a body mass index (BMI) over=30 kg/m2 and 36 control individuals with on between =20-25 kg/m2 were included inthe study. Glukose, blood urea nitrogen, creatinine, sodium, potassium, calcium, albümin, AST, ALT, total cholesterol, LDL, HDL, triglyceride, insülin, cortisol, complate blood count, TSH, ft4, 24(OH) vitamin D levels were recorded. For routine analysis of the individuals participating in the studt, fasthing blood samples were collected into 6 ml gel tubes. Nesfatin-1 and Fetuin-A were studied by ELISA method from the sera btained as a result of centrifugation of these blood samples. Results: The groups were similar in terms of gender and age (p>0,05). Nesfatin-1 serum levels was found to be statistically significant in the obesity grouo compered to the control group (p0,05).