Cerrahi hemşirelerinde koronavirüse yönelik anksiyete ve standart önlemlere uyum arasındaki ilişkisi
The relationship between anxiety against coronavirus and compliance with standard precautions in surgical nurses
  1. Tez No: 773021
  2. Yazar: GÖZDE DÖKÜMCÜ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SACİDE YILDIZELİ TOPÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Psikoloji, Nursing, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Koronavirüs enfeksiyonu ya da riski olan bireylere bakım veren hemşirelerin bulaşı önlemek amacıyla standart önlemlere uyma çabaları önemli bir anksiyete kaynağı olabilmektedir. Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı nitelikteki bu çalışma, cerrahi kliniklerde çalışan hemşirelerin koronavirüse yönelik yaşadıkları anksiyete düzeyleri ile standart önlemlere uyum durumları arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla gerçekleştirildi. Bu çalışma, Nisan 2021- Ekim 2021 tarihleri arasında, Trakya Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi Cerrahi kliniklerinde çalışan, araştırmaya katılmaya gönüllü 101 hemşire ile yapıldı. Veriler“Veri Toplama Formu”,“Koronavirüs Anksiyete Ölçeği Kısa Formu”ve“Standart Önlemlere Uyum Ölçeği”ile toplandı. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, Mann Whitney U testi, Kruskal Wallis-H testi ve Spearman korelasyon testleri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
RELATION BETWEEN ANXIETY ABOUT CORONAVIRUS AND COMPLIANCE WITH STANDARD PRECAUTIONS IN SURGICAL NURSES It has been important anxiety reason that care nurses efforts to prevention coronavirus infection or imperilment persons. This study, in descriptive and correlator features, aimed to examine that nurses, work in surgical clinics, experience relation between anxiety about coronavirus and compliance with standard precautions. This study was conducted on, between April 2021- October 2021, with volunteer 101 nurses work in Trakya University Surgical Clinics Health Research Center. Data collected with“Data Gathering Form”,“Coronavirus Anxiety Scale Short Form”and“Standard Precautions Compliance Scale”. Descriptive statistics, Mann Whitney U test, Kruskal Wallis-H test and Spearman correlation tests, were used to in data analysis.