Conceptual and practical approaches to the assessment of accounting practices
Muhasebe uygulamalarının değerlendirilmesine kavramsal ve uygulamalı yaklaşımlar
- Tez No: 825865
- Danışmanlar: PROF. DR. LILIANA FELEAGA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bucharest University of Economic Studies
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
Muhasebede değerleme sistemlerinin kullanılması, finansal raporlamanın doğruluğunu ve kullanışlılığını arttırmayı amaçlamaktadır. Çağdaş muhasebede kullanılan ana değerleme sistemlerinden ikisi gerçeğe uygun değer muhasebesi ve tarihi maliyet muhasebesidir. Bu doktora tezinin amaçları (a) hem gerçeğe uygun değer hem de tarihi maliyet muhasebesi teorilerini gözden geçirmek ve (b) Romanya ve Türkiye'deki seçilmiş halka açık şirketler tarafından gerçeğe uygun değer muhasebesinin kullanılmasının hisse fiyat artışlarına ilişkin iyimserlikle ilişkili olup olmadığını belirlemekti. , daha fazla hisse satın alma olasılığı ve şirketin izahname şeffaflığına ilişkin değerlendirmeler. Gerçeğe uygun değer muhasebesi teorileri ile yatırımcı güvenine ilişkin beklentiler arasında yakın bir ilişki vardır. Gerçeğe uygun değer muhasebesinin, bir şirketin mali durumunun daha doğru ve eksiksiz bir şekilde açıklanması olduğu ileri sürülmüştür; Teorik olarak bu tür açıklamalar, diğer değişkenler kontrol edildiği veya sabit tutulduğu sürece, gerçeğe uygun değer muhasebesini kullanan şirketlere yatırımcıların daha fazla güven duymasını sağlamalıdır. Gerçeğe uygun değer muhasebesinin kullanımı ile yatırımcı güveni arasındaki ilişkiyi analiz etmek amacıyla ampirik bir çalışma yapılmıştır. Çalışmanın sonucu, gerçeğe uygun değer muhasebesinin kullanımının, yatırımcıların gerçeğe uygun değer kullanan şirketlere olan güveniyle önemli ölçüde ilişkili olduğudur. Varlık ve yükümlülüklerin değeri sürekli bir hareket halindedir ve ayarlanması gerekmektedir. Çünkü çıkar gruplarının şirket hakkında doğru karar alabilmeleri için nasıl destekleneceği çok önemlidir. Gerçeğe Uygun Değer ve Tarihsel Maliyetin kullanımına ilişkin tartışmalar devam etmektedir. Gerçeğe Uygun Değer, FASB ve IFRS tarafından kabul edilerek küresel bir standart haline gelmesine rağmen, Tarihsel Maliyeti kullanmaya devam eden birçok şirket bulunmaktadır. Şöyle bir özet çıkarabiliriz: * Gerçeğe Uygun Değer'in ortaya çıkışından bu yana Gerçeğe Uygun Değer dünya çapında yayılmaya devam etmiştir ve Gerçeğe Uygun Değer'in kullanım ve öneminin artmaya devam edeceği açıkça görülmektedir. *Gerçeğe Uygun Değer Muhasebesinin daha fazla kullanılması, şirketlerde daha fazla birbirine bağlı risk seviyesi ile paralel bir bağlantıya sahiptir. Bu, FVA'nın“Daha fazla kullanımının”“pazarla daha fazla ara bağlantı”anlamına geldiği anlamına gelir * Kriz dönemlerinde daha Gerçeğe Uygun Değer kullanımı ile şirketin pazarla etkileşiminin artması, bulaşmanın yayılması daha kolay olacağı için daha şiddetli olur. Bu şu anlama geliyor:“Pazara daha fazla ara bağlantı”,“ekonomik krizlere daha fazla maruz kalmak”anlamına geliyor * Yatırımcılar, daha alakalı piyasa bilgilerine sahip olarak Gerçeğe Uygun Değer Muhasebesinin kullanım faydalarını fark etti ve takdir etti.
Özet (Çeviri)
The use of valuation systems in accounting is intended to improve the accuracy and usefulness of financial reporting. Two of the main valuation systems employed in contemporary accounting are fair value accounting and historic cost accounting. The purposes of this PhD dissertation were to (a) review the theories of both fair value and historic cost accounting and (b) determine whether the utilization of fair value accounting by select public companies in Romania and Turkey were associated with optimism about share price increases, likelihood of purchasing more stock, and evaluations of the company's prospectus transparency. There is a close relationship between theories of fair value accounting and expectations pertaining to investor confidence. Fair value accounting has been argued to be a more accurate and complete disclosure of a company's financial position; in theory, such disclosures should engender greater investor confidence in companies utilizing fair value accounting, as long as other variables are controlled for or held constant. An empirical study was performed in order to analyze the association between the utilization of fair value accounting and investor confidence. The result of the study is that the use of fair value accounting was significantly associated with investor confidence to the fair value user companies. Value of the assets and liabilities are in a continuous motion and it needs to be adjusted because it is very important how to support the interest groups in order to enable them to take a correct decision about company. The debate over the utilization of Fair Value and Historical Cost is ongoing. Although Fair Value has been accepted by FASB and IFRS and becomes a global standard, there are many companies that continue to use Historical Cost. We can have a summary that: * Since Fair Value's appearance, Fair Value has continued to spread throughout the world, and it is clearly observable that Fair Value will continue to grow in usage and importance. *A more usage of Fair Value Accounting has a parallel connection with a more interconnected risk level within the companies. That means that“More usage”of FVA means“more interconnection to market”* The increase in company interaction to the market with a more Fair Value usage is more severe in crisis periods because it would be easier to spread the contagion. That means that“More interconnection to market”means to be“more exposed to severe in economical crisis”* Investors recognized and appreciated the usage benefits of Fair Value Accounting by having more relevant market information.