Determinants of time and demand deposits in the turkish banking sector
Türk bankacılık sektöründe vadeli ve vadesiz mevduatları etkileyen faktörler
- Tez No: 825866
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİYDEM ÇATAK
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Bankacılık, Banking
 - Yıl: 2023
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Türk-Alman Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Uluslararası Finans Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 69
Özet
Türk bankacılık sektöründe yer alan 10 Türk bankasının verilerini kullanarak vadeli ve vadesiz mevduatlarını merkez bankası faiz oranı, enflasyon oranı, para arzı, sermaye yeterlilik ve özsermaye getirisi gibi makroekonomik ve bankacılık sektörü verileri ile etkileyen faktörleri incelenmesi amaçlanmıştır. Vadeli ve vadesiz mevduatları etkileyen faktörleri incelemek üzere iki model kurulmuştur. Bu modelleri değerlendirmek için üç aşamalı bir ekonometrik analiz kullanılmıştır. Değişkenler öncelikle Levin Lin Chu, Im Pesaran Shin, Fisher ADF ve Fisher PP birim kök testleri kullanılarak birim kök analizi yapılmıştır ve bulgulara göre, seviyede durağan olmayan değişkenler birinci farkı alındığında durağan hale gelmektedir. İkinci aşama, değişkenler arasında uzun vadeli bir ilişkinin olup olmadığını tespit etmeyi amaçlamaktadır. Pedroni ve Kao Panel Eşbütünleşme testleri kullanılarak değişkenler arasında uzun vadeli bir ilişkinin kanıtı bulunmuştur. Çalışmanın son aşaması, geliştirilen modele göre değişkenler arasındaki uzun vadeli katsayıyı FMOLS ve DOLS yaklaşımlarıyla tahmin edilmiştir. Merkez bankası faizinin mevduatlar üzerinde olumlu etkisi tespit edilmiştir. Enflasyon; FMOLS'de vadeli mevduatlara olumlu bir ilişki gösterirken, DOLS için istatistiksel olarak anlamsız bir sonuç ortaya koymuştur. Vadesiz mevduatlar üzerinde ise modellere göre; FMOLS, pozitif bir etki gösterirken, DOLS istatistiksel olarak anlamsız bir negatif ilişki gösterir. Para arzı pozitif bir etki gösterirken, sermaye yeterlilik oranı negatif yönlü ve anlamlı olarak mevduatlarla etki eder; özsermaye getirisi vadeli mevduatları olumsuz yönde etkilerken, DOLS, özsermaye getirisi vadesiz mevduatlar arasında anlamlı ve olumlu yönde ilişki olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The major goal of this research is to investigate the relationship for time and demand deposits in the context of 10 Turkish banks while taking important factors like the interest rate of the central bank, inflation rate, money supply rate, capital adequacy rate, and return on equity into account. Two models are presented in the study to examine the effects of time deposits and demand deposits. A three-stage econometric technique was used to assess these models. The variables were initially examined using a variety of unit root tests, including Levin Lin Chu, Im Pesaran Shin, Fisher ADF, and Fisher PP. The series displays a unit root at the level but becomes stationary when differed once, according to the findings of all four unit root tests. The second stage involves looking at whether there is a long-term relationship between the factors. Pedroni and Kao panel cointegration tests are used in this investigation. Both cointegration tests found evidence of a long-term relationship between the variables. The third and last stage of the study involved estimating the long-term coefficient between variables in the developed model using the Fully Modified Ordinary Least Squares (FMOLS) and Dynamic Ordinary Least Squares (DOLS) approaches. The study shows that the central bank interest is positively impacting both deposit types; inflation's impact varies, showing a positive link to time deposits in FMOLS and an insignificant DOLS result, while affecting demand deposits diversely per models: FMOLS indicates positive significance, while DOLS suggests a nonsignificant negative relation; money supply affecting positively; equity adequacy ratio inversely and significantly associates with deposits, return on equity negatively affects time deposits in both models, but DOLS shows a significant positive link between return on equity and demand deposits.