Using zigbee to monitorpatients around theirhomes
Zigbee haberleşmesi ile yakın çevredeki hastalar ın sinyallerini gorüntüleme
  1. Tez No: 825867
  2. Yazar: ENVER SALKIM
  3. Danışmanlar: DR. Kostantinos Banitsas
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Brunel University London
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Kablosuz iletişime dayanan hasta sağlığı izleme sistemleri, son zamanlarda elektronik endüstrisinde dikkat çekmektedir. Bu proje, hasta izlemede kullanılmak üzere zig ağı kablosuz iletişiminin kullanımını araştırmaktadır. Zig ağı standartları, daha az güç tüketimi, daha geniş iletişim aralığı ve uzun vadede daha düşük maliyete sahip olduğu için Bluetooth'tan daha üstündür. Bu kablosuz yöntem özellikle, kısa bir maliyet etkin ağ oluşturma yeteneği sağlayan bir iletişim standardını desteklemektedir. Tez, LM35 sıcaklık sensörü kullanarak hastanın vücut sıcaklığı sinyalini ölçmeyi ve hasta ünitesinden bir nabız oksimetre sensörü kullanarak kalp atış hızı sinyalini almayı amaçlamaktadır. Zig ağı RF modülü tarafından alınan sensör sinyali daha sonra bir zig ağı RF modülü aracılığıyla alıcıya bir tıbbi sinyal şeklinde iletilir. Bu arada, Arduino UNO mikrodenetleyici hasta sinyallerini işler ve sonuçları uzak birimlerde görüntüler (doktorlar veya bakıcılar tarafından kontrol edilir). Cihaz, hastaların sinyallerinin sürekli izlenmesine ve doktorlara veya bakıcılara gerçek zamanlı olarak iletilmesine yardımcı olur. Böylece doktorlar, sensörler tarafından ölçülen tıbbi sinyalleri değerlendirebilir ve gerekli aksiyonları alabilirler. Özetle, zigbee izleme sistemi kullanılarak hastalar hastaneden ayrılmakta, günlük aktivitelerini sürdürmekte ve güvenli bir şekilde izlenebilmektedir. Bu hastalar için zaman tasarrufu sağlar, hastane için yer ve maliyeti en aza indirir.
Özet (Çeviri)
Patient health monitoring systems based on wireless communication has recently been drawing the attention, on the electronic industry. This project researches on the use of zig bee wireless communication for the use in patient monitoring. The zig bee standards are superior to Bluetooth as it has reduced power consumption, wider communication range and a reduced cost in long term. This wireless method in particular supports a communications standard that provides a short range of cost effective networking capability. The dissertation aims to measure patients' body temperature signal using a LM35 temperature sensor and obtains the heart rate signal using a pulse oximeter sensor from the patient unit. The sensor signal received by the zig bee RF module is then transmitted to receiver via zig bee RF module in a form of a medical signal. Meanwhile, Arduino UNO microcontroller processes the patient signals and displays the results on the remote units (checked by the doctors or caregivers). The device assists continuous monitoring of the patients' signals and transmission to the doctors or caregivers in real time. So the doctors are able to evaluate the medical signals measured by sensors and take necessary action. In a nutshell, by using the zigbee monitoring system patients are free to leave the hospital, carry on daily activities and still be safely monitored. This saves time for patients, space for hospital and minimises cost.