Doğal dil işleme tabanlı canlı mülakat videolarından adayların kişilik envanterinin çıkarılması
Extracting personality inventory of candidates from natural language processing based live interview videos
- Tez No: 825930
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYHAN KÜÇÜKMANİSA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Kişilik, bir kişinin alışkanlıklarını, davranışlarını, tutumlarını ve düşünme kalıplarını etkileyen benzersiz özellikler koleksiyonunu ifade eder. Kişilik envanter testleri ise, bireyin kişisel ve toplumsal özelliklerini objektif olarak değerlendirmeyi amaçlayan yöntemlerdir. İşe alım veya terfi süreçlerinde şirketlerin kişilik testleri yapmaları zaman alıcı ve maliyetli işlemlerdir. Bunun yanı sıra bu testlerde bulunan soru sayısının fazlalığı ve her aday için tek tek sınav ortamı oluşturulması adaylar için odak kaybının oluşmasına, insan kaynakları için de zaman kaybına sebep olmaktadır. Bu tez çalışmasında, mülakata giren adayların mülakat sırasında belirlenen açık uçlu sorulara verdiği cevaplar literatüre katkı sağlayacak Türkçe metin veri kümesine dönüştürüldü, doğal dil işleme teknikleri kullanılarak adayların Big Five kişilik özellikleri tespit edildi. Bu sayede kişilik değerlendirmeleri daha objektif ve adayların yanıltıcı davranışlarından uzak doğru bir sonuç çıkarmaktadır.
Özet (Çeviri)
Personality refers to a collection of unique characteristics that influence an individual's habits, behaviors, attitudes and thought patterns. Personality inventory tests aim to assess an individual's personal and social traits objectively. However, conducting personality tests during the hiring or promotion processes can be time-consuming and costly for companies. Additionally, the large number of questions in these tests and the need to create a separate examination environment for each candidate can lead to a loss of focus for candidates and a waste of time for human resources. In this thesis study, the responses of candidates to open-ended questions determined during the interview were transformed into a Turkish text dataset that contributes to the literature. Natural language processing techniques were then utilized to detect the candidates Big Five personality traits. This approach allows for more objective personality assessments and ensures accurate results, free from misleading behaviors of the candidates.