Conscientious objection in Turkey: Investigation of the possibility of defining the concept as a general objection category
Türkiye'de vicdani ret: Kavramın genel bir itiraz kategorisi olarak tanımlaması olasılığının araştırılması
  1. Tez No: 825965
  2. Yazar: UĞURCAN ÇELİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAŞAK İNCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Vicdani ret, Türk literatürüne 1990 yılında zorunlu askerliğin reddi bağlamında girmiştir. O tarihten bu yana vicdani retçilerin itirazlarının nedenleri çeşitlendi. Akademik literatürde vicdani ret kavramının dar ve geniş olmak üzere iki tanımı vardır. İlk tanıma göre vicdani ret, zorunlu askerliğin reddidir. Geniş tanım, bir failin çeşitli nedenlerle bir kurala, ilkeye veya sosyal norma uymaya itiraz etmesi olarak özetlenebilir. Genel bir itiraz kategorisi olarak vicdani ret, literatürde sivil itaatsizlikle karşılaştırmalı olarak kavramsallaştırılmaktadır. Vicdani ret, kişisel muafiyet elde etmeye yönelik ahlaki bir reddiye olarak kavramsallaştırılırken, sivil itaatsizlik, kanunun değiştirilmesi/revize edilmesi/ilga edilmesiamacıyla bir kolektivite tarafından yasanın ihlal edilmesi biçiminde ortaya çıkan politik bir eylem olarak değerlendirilmektedir. Türkiye literatüründe vicdani ret çalışmaları kavramın dar tanımıyla sınırlı tutulmuş; konu vatandaşlık, militarizm, aktörler ve hukuk bağlamında ele alınmıştır. Bu tez, kavramla ilgili Türkçe literatürdeki yaklaşımın sınırlılığı sorununu ele almaktadır. Bu bağlamda vicdani reddin zorunlu askerliğin reddiyle sınırlı olmayan genel bir ret kategorisi olarak kavramsallaştırılıp kavramsallaştırılamayacağı analiz edilmektedir. Çalışmada iki yöntem kullanılmıştır: 1991-1994 yılları arasında İzmir'de içinde vicdani retçilerin de olduğu anarşist bir grup tarafından yayınlanan, vicdani reddin sıklıkla tartışıldığı Amargi dergisinin içerik analizi ve vicdani retçilerle yapılan yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşmeler. Sonuç bölümünde ise kavramın askerliği reddeden vicdani retçiler tarafından bile daha geniş bir bağlamda ele alındığı savunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Conscientious objection (CO) entered Turkish literature in 1990 as refusal of conscription. Since then, the reasons for COr's objections have diversified. In the literature, CO has two definitions: narrow and broad. According to the narrow definition, CO is refusing conscription. The broad definition can be summarized as an agent's objection to complying with a rule, principle, or social norm for various reasons. As a general category of objection, CO is conceptualized in the literature comparatively with civil disobedience. It is defined as a moral objection to obtaining a personal exemption, while civil disobedience is considered a political act of violation of the law by a collectivity to get the law changed/revised/abrogated. CO studies in Turkish literature have been limited to the narrow definition of the concept, and the subject is discussed concerning citizenship, militarism, actors, and law. This thesis deals with the problem of the limitation of approach in the Turkish literature on the concept. In this respect, it analyzes whether CO can be conceptualized as a general objection category and not limited to refusing conscription. Two methods are used in this study: a content analysis of the Amargi journal, published by an anarchist group, including COrs, in Izmir between 1991-1994, in which CO is frequently discussed, and semi-structured in-depth interviews with 12 COrs. In the conclusion, I argue that the concept is considered in a broader context even by COrs who reject conscription.