Kentlerin konut ağırlıklı bölgelerinde güncel bir ulaşım ve trafik düzeni için göz önünde bulundurulması gerekli temel ilkeler
  1. Tez No: 36108
  2. Yazar: K.AYDIN BİNZET
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDOĞAN YAŞLICA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Trafik Planlaması ve Uygulaması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 204
Özet
KENTLERİN KONUT A?IRLIKLI BÖLGELERİNDE GÜNCEL BİR ULAŞIM VE TRAFİK DÜZENİ İÇİN GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURULMASI GEREKLİ TEMEL İLKELER (Yüksek Lisans Tezi) K. AYDIN BINZET GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ 1995 ÖZET Ulaşım ve buna bağlı olarak trafik ile ilgili sorunlar, son yılların en önemli problemleri arasında yer almaktadır. Sağlıksız kentleşme ve bu paralelde ulaşım ve trafik konularına gereken önemin verilmemiş olması, tüm gelişmekte olan ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de en önce kentlerde çarpık ulaşım ve bozuk trafik düzeni doğmasına neden olmuştur. Planlama ve uygulama aşamalarında başlayan, kullanım ve işletim aşamalarında devam eden ve yetersiz kanun ve düzenlemeler ile her geçen gün hızla büyüyen yanlışlar zincirini kırmak mevcut düzen ve iyileştirici olarak nitelenen önlemler içinde imkansızdır.Bu çalışmada vurgulanmak istenen, özellikle kentlerin huzur bölgeleri olması gereken konut bölgelerinde trafik ile ilgili tüm öğeleri sosyal yaşama entegre etmektir. Bunu yaparken doğru ve çağdaş bir ulaşım ile trafik düzenini sağlamak da asıl amaçtır. Konut bölgeleri ulaşım olgusunun başladığı ve bittiği yerlerdir. Bu nedenle, bu bölgelerde çalışırken öncelikle doğru araşurma ve analizleri yapmak, ve kararlan oluşturmak gerekir. Konut bölgelerinde mevcut tek düze ulaşım sistemini değiştirmek, özellikle konut sokaklarında tüm ulaşım öğelerini bir araya getirici ve sosyal yaşama entegre edici sistemleri benimsemek hedef olarak seçilmelidir. Diğer yandan, gerek kendi içinde, gerekse kentin tümü ile olan ulaşım bağlantıları en iyi şekilde oluşturulmalıdır. Bu genel yapıdan hareketle özele doğru, bir ulaşım sistemi içinde yer alması gereken ve trafik düzenini en doğru şekilde sağlayıcı tesisleri, olması gereken biçim ve özelliklerde kurmak ve işletmek, bakım ve onarımlarım zamanında, gerektiği gibi yapmak asıl hedef olmalıdır. Doğru ve belli bir düzen içinde, çağdaş tesis ve çözümlerle desteklenmiş ulaşım sistemleri ve trafik düzeni, özellikle kentlerin konut bölgelerinde ihtiyaç duyulan sağlıklı kentleşme ve gelişmeyi ortaya çıkaracaktır. Bu çalışmada amaca ulaşmak için yapılması gerekenler belirlenmiştir. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Sayısı Tez Danışmam 6010500 Konut Bölgeleri, Yayalaşurma, Trafik, İyileştirme 170 Doç. Dr. Erdoğan Yaşlıca
Özet (Çeviri)
THE BASIC ELEMENTS SHOULD BE TAKEN UNDER CONSIDERATIONS FOR A CONTEMPORARY TRANSPORTATION AND A TRAFFIC ORDER IN THE RESIDENTIAL REGIONS OF THE CITIES (M.Sc Thesis) K. AYDIN BİNZET GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY 1995 ABSTRACT Problems related to the transportation and the traffic, have been the one of the most important concern of the last decades. In Turkey, unhealthy urban planning, do not give the essential importance to the transportation and the traffic problems, have been the cause of the defeat transportation and the traffic orders, as the other developing countries. It is look like impossible to broke the chain of mistakes that starts at planning and practicing level, continues at managing and treatment level and rapidly growing because of the insufficient laws and orders, with the existing orders and the fake prevention for the improvement The important issue that I would like to emphasize in this thesis, is to integrate the all issues of the traffic to the social life, especially at the residential areas which should be the rest and the quiet zone of the cities. Meantime doing mis integration, the real goal is to provide the conscientious traffic orders with the contemporary transportation systems. To reach this goal, we should establish the essential institutes and make their maintenance and restorations as they are required. The residential areas, are the zones where the transportation issue started and finished. Because of that reason, we should make and decide the right analysis, researches, and the ideas meantime working at the those areas. The goal that we should follow is to change the monotonous traffic systems at the residential areas and to adopt the new systems which combines all the traffic issues of the residential areas and integrates them to the social life. In addition to that, we should establish the traffic intersections and the connections as they are required, within those residential areas and also within whole of the city. According to this point of view, the real goal should be, to establish the institutes which provides the right traffic orders within the transportation systems, and manage, provide a maintenance and restorations for them as they are required. The transportation systems and the traffic orders which are created by the conscientious authorizations and also supported with the right solutions and the modern institutes, will provide an healthy urban planning and developing especially at the residential areas where they are mostly needed. It is defined in this thesis what should be done to reach the goal. Code of Science KeyWords Page Numbers Adviser 6010500 Residential Regions, Pedestrian zones, Traffic, Renovation 170 Ass. Prof. Erdoğan Yaşhca